Porady

Co warto wiedzieć o instalacji gazowej auta?

 • Jak dbać o układ zapłonowy?

  Mieszanka gazowo­-powietrzna jest trudniejsza do zapłonu od mieszanki benzynowo-­powietrznej. Przy słabej iskrze silnik będzie pracował nierówno, może też dochodzić do tzw. wypadania zapłonów. Przewody wysokiego napięcia również się zużywają. Z biegiem czasu mogą powstawać na nich przebicia. W okresie jesienno-­zimowym, na elementach silnika wytrąca się wilgoć, co może prowadzić do powstawania przebić wysokiego napięcia (około 20000 Volt). Iskra która powinna powstać na świecy, powstaje wówczas pomiędzy przewodem a np. metalowymi elementami silnika. Uszkodzone przewody wysokiego napięcia powodują kłopoty z uruchomieniem silnika oraz jego nierówna pracę. Przewody wysokiego należy zastępować nowymi zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj co 80­ - 100 tys. km. Orientacyjny stan przewodów możemy ocenić sami. Wystarczy po zmroku przy pracującym silniku, podniesiemy maskę. Wówczas możemy zauważyć, jak na przewodach powstają iskry, czyli przebicia. Takie przewody należy bezwzględnie wymienić.

 • Jak przygotować samochód na zimę?

  Bez względu na rodzaj paliwa jakim zasilany jest pojazd należy go odpowiednio przygotować do sezonu zimowego. Auta zasilane autogazem powinny przed zimą przejść ogólny przegląd instalacji oraz jej regulację. Regulacja może być potrzebna ze względu na zmianę zawartości tlenu w powietrzu w niskich temperaturach oraz dlatego, że na zimę zmienia się skład autogazu – zwiększa się udział propanu, a zmniejsza butanu.

  Zadbaj o czyste filtry
  Zatrzymując zamieczyszczenia powietrza filtr traci swoją przepustowość, co niekorzystnie wpływa na proporcje mieszanki paliwowo­powietrznej. W jednostkach zasilanych autogazem należy szczególnie zadbać o czystość i przepustowość filtra powietrza. System autogazu ma filtry fazy ciekłej i lotnej. Podczas eksploatacji zbierają się w nich substancje stałe oraz ciekłe, które podczas mrozów mogą zablokować przepływ gazu co uniemożliwi pracę okładu LPG. Regularna wymiana filtrów pozwala na zapobieganie takim sytuacjom. Jeśli filtry są mocno niezanieczyszczone – warto je wymienić nawet przed planowanym przeglądem okresowym.

  Sprawdź układ chłodzenia
  Zadaniem płynu chłodniczego w autach spalających propan­butan jest również ogrzewanie reduktora, który powoduje rozprężenie gazu poprzez zmianę stanu jego skupienia (z ciekłego w lotny). Należy więc zacząć od sprawdzenia szczelności układu. Jeśli dojdzie do zapowietrzenia układu, nieogrzewany parownik zamarźnie pod wpływem rozprężającego się gazu. Jeśli w chłodnicy jest zbyt mało płynu, reduktor również nie będzie działał z pełną wydajnością. Należy zatem sprawdzić poziom i jakość płynu, a w razie potrzeby dokonać jego uzupełnienia lub wymiany.

  Sprawdź układ zapłonowy
  Mieszanka gazowo­powietrzna jest trudniejsza do zapłonu od mieszanki benzynowo­powietrznej. Przy słabej iskrze silnik będzie pracował nierówno, może też dochodzić do tzw. wypadania zapłonów. Przewody wysokiego napięcia również się zużywają. Z biegiem czasu mogą powstawać na nich przebicia. W okresie jesienno­zimowym bardzo często na elementach silnika wytrąca się wilgoć co prowadzi do powstawania przebić wysokiego napięcia (około 20000Volt). Iskra która powinna powstać na świecy powstaje pomiędzy przewodem, a np. metalowymi elementami silnika. Uszkodzone przewody wysokiego napięcia powodują kłopoty z uruchomieniem silnika oraz jego nierówna pracę. Przewody wysokiego należy zastępować nowymi co 80­100 tys. km. Orientacyjny stan przewodów możemy ocenić sami. Wystarczy po zmroku przy pracującym silniku, podniesiemy maskę. Wówczas możemy zauważyć, jak na przewodach powstają iskry, czyli przebicia. Takie przewody należy bezwzględnie wymienić.

  Zatankuj :­)
  Benzyna też jest ważna. Kierowca samochodu spalającego gaz nie może zapomnieć o napełnieniu baku benzyną. Po pierwsze, zawsze uruchamiany silnik zasilając go tym paliwem, a pod drugie jeśli w baku jest zbyt mało benzyny, to w zbiorniku skrapla się woda, która zamarzając zablokuje układ paliwowy. Aby tego uniknąć należy napełniać bak przynajmniej do połowy. Zimą nie zaszkodzi również dodanie do benzyny specjalnego preparatu absorbującego wodę.

 • Co trzeba zrobić przed wyjazdem za granicę?

  Przed wyjazdem za granicę należy upewnić się, że nie zbliża się czas przeglądu instalacji gazowej oraz sprawdzić jakie złącza tankowania są obsługiwane na stacjach gazowych w danym kraju. Dobrze jest też zaplanować trasę tak aby mieć możliwość uzupełniania zbiornika LPG aby uniknąć potem poszukiwania stacji autogazu. Dobrym zwyczajem jest również uzupełnić wiedzę jak w danym języku określa się gaz propan­butan do zasilania pojazdów silnikowych.

 • Na co należy zwrócić uwagę wybierając warsztat?

  Autogaz to oszczędności, jednak przy wyborze warsztatu nigdy nie kieruj się wyłącznie niską ceną montażu. Bardzo często niska cena będzie powiązana z poziomem montażu oraz jakością zastosowanych komponentów systemu. Sprawdź czy dany warsztat jest polecany przez producenta instalacji. Sięgnij do opinii osób, które już korzystały z usług tego zakładu montażowego. Pamiętaj, że nie należy brać pod uwagę ocen osób, które montowały instalację dawno temu ­ w dużo starszych samochodach, ponieważ wraz z rozwojem technologii zasilania silników, zmieniły się też komponenty systemu oraz sposób ich montażu i kalibracji. Dobry warsztat montujący to również dobry doradca, który dobierze instalację do naszego samochodu oraz podpowie gdzie zamontować wlew paliwa i centralkę. O jakości i fachowości montażu świadczy także kolejka klientów oczekujących na konwersję zasilania. Nie zrażaj się zatem wyznaczeniem odległego terminu – w przypadku instalacji autogazu warto ustawić się w kolejkę do montażu na najwyższym poziomie.