Jak działa instalacja LPG w samochodzie? / ALEX LPG

Systemy LPG

Jak działa instalacja gazowa w samochodzie?

Zobacz jak działa system LPG zamontowany w samochodzie. Poznaj nowoczesny, inteligentny i bezpieczny system zasilania auta płynnym paliwem gazowym.
  • Centralka
  • Zbiornik
  • Wielozawór
  • Wlew gazu
  • Reduktor
  • Filtr gazu fazy lotnej
  • Mapsensor
  • Wtryskiwacze gazowe
  • Sterownik
Działanie instalacji gazowej krok po kroku
Centralka Centralka
Zbiornik Zbiornik
Wielozawór Wielozawór
Wlew gazu Wlew gazu
Reduktor Reduktor
Filtr gazu fazy lotnej Filtr gazu fazy lotnej
Mapsensor Mapsensor
Wtryskiwacze gazowe Wtryskiwacze gazowe
Sterownik Sterownik
Centralka
Centralka

Pokazuje poziom gazu w zbiorniku. Przełącznik umożliwia wybór paliwa, na którym ma pracować silnik.

Zbiornik
Zbiornik

Bak na paliwo, gdzie jest przechowywany gaz w stanie ciekłym. Najczęściej montuje się go we wnęce na koło zapasowe lub podwiesza pod autem (jeśli to zbiornik toroidalny). Natomiast zbiornik cylindryczny (w kształcie walca) jest montowany wewnątrz bagażnika. W niektórych pojazdach montuje się więcej niż jeden zbiornik.

Wielozawór
Wielozawór

Niezbędny osprzęt do zbiornika kontrolujący tankowanie gazu i jego przepływ do dalszych części systemu. Zawiera 7 minizaworów: elektromagnetyczny, ogniowy, zwrotny, napełnienia 80%, nadmiernego wypływu, nadciśnieniowy / ręczny zawór bezpieczeństwa i ręczny zawór roboczy (serwisowy).

Wlew gazu
Wlew gazu

Wlew gazu z zaworem zwrotnym znajdziesz zazwyczaj pod klapą wlewu paliwa, tuż obok wlewu benzyny.

Reduktor
Reduktor

Reduktor ze zintegrowanym zaworem gazowym. Inaczej – parownik. Spełnia dwa zadania: ogrzewa przepływający gaz z fazie ciekłej i zmienia go w gaz w fazie lotnej, oraz utrzymuje odpowiednie ciśnienie gazu podczas pracy silnika.

Filtr gazu fazy lotnej
Filtr gazu fazy lotnej

Eliminuje zanieczyszczenia i odwirowuje frakcje oleiste z gazu. Jest montowany przed wtryskiwaczami gazowymi.

Mapsensor
Mapsensor

Mierzy temperaturę i ciśnienie bezpośrednio w strumieniu gazu. Te dane dostarcza do sterownika, aby ten ustawił prawidłowe parametry pracy wtryskiwaczy.

Wtryskiwacze gazowe
Wtryskiwacze gazowe

Wtryskują precyzyjne dawki gazu do kanałów kolektora ssącego. Są montowane pojedynczo lub w tzw. listwach wtryskowych.

Sterownik
Sterownik

Zaawansowany komputer kontrolujący i sterujący pracą wszystkich elementów instalacji.

Działanie instalacji gazowej krok po kroku

  1. Pierwszy krok to zatankowanie autogazu, który trafia do zbiornika. W momencie uruchomienia auta, przechowywane w zbiorniku paliwo wyrusza w drogę do silnika. Na starcie otwiera się wielozawór i pod wysokim ciśnieniem wypuszcza płynne LPG do magistrali gazu.
  2. Paliwo przepływa przez elektrozawór gazowy, i po wstępnym oczyszczeniu przemieszcza się do reduktora. Na tym etapie gaz odparowuje i obniża się jego ciśnienie do około 2 barów.
  3. Gaz (już w fazie lotnej) nie zwalnia tempa i trafia do filtra fazy lotnej, na kolejny etap oczyszczenia z zanieczyszczeń.
  4. Mapsensor mierzy ciśnienie gazu podawanego do wtryskiwaczy oraz podciśnienie generowane w układzie dolotowym. Te dane przekazuje oczywiście do sterownika, który koryguje i dobiera odpowiednie czasy wtrysku gazu.
  5. Następnie czysty, gotowy do spalania gaz trafia bezpośrednio do wtryskiwaczy LPG, skąd dostaje się do kolektora dolotowego (do każdego kanału dolotowego oddzielnie) i do komór spalania silnika. Moment podania gazu do poszczególnych kanałów kolektora ssącego jest jednakowy z sekwencją pracy silnika na benzynie.
  6. Mózgiem całej tej operacji jest zaawansowany komputer – sterownik. Jako szef instalacji steruje elektrozaworami, monitoruje parametry gazu (temperaturę i ciśnienie) i określa czasy otwarcia/zamknięcia wtryskiwaczy (mogą być różne dla osobnych cylindrów).
  7. Centralka zamontowana w kabinie pojazdu – dba o płynne przełączanie między rodzajami paliwa w momencie wciskania przycisku benzyna/gaz, który jest ostatnim elementem systemu. Efekt? Klikasz i jedziesz na autogazie.

Inteligentne technologie ALEX

Gaz na każdym etapie drogi ze zbiornika do silnika jest kontrolowany przez inteligentną elektronikę, w którą są wyposażone elementy instalacji gazowej.

Zdarza się, że przyspieszasz na zimnym silniku i natychmiast zasilanie przełącza się z gazu na benzynę. Na pewno wiesz, że to nie usterka. Dzieje się tak, kiedy jest przyjmowana zbyt duża dawka zimnego paliwa i reduktor nie jest w stanie odparować całości ciekłego paliwa w gazowe. Zauważa to czujnik temperatury obudowy reduktora. Natychmiast wysyła sygnał do szefa instalacji – sterownika, a ten reaguje przełączeniem napędu na benzynowy. Dopiero gdy silnik osiągnie właściwą temperaturę, sterownik samodzielnie przełączy instalację z benzyny na gaz.

Warto pamiętać, że mimo ustawienia automatycznego uruchamiania silnika na benzynie, wszystkie instalacje ALEX mają funkcję awaryjnego uruchamiania silnika na gazie w przypadku usterki układu benzynowego.

Wielozawór

Czy wiesz, że na wielozawór składa się aż 7 minizaworów? To one są odpowiedzialne za bezpieczne użytkowanie LPG.

Wielozawór
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
1. Zawór napełnienia 80%

Pierwszy z tych mechanizmów to zawór napełnienia 80%, dzięki któremu w zbiorniku pozostaje 20% bufor powietrza.

2. Zawór bezpieczeństwa

Nadciśnieniowy zawór bezpieczeństwa zabezpiecza przed nadmiernym wzrostem ciśnienia.

3. Zawór ogniowy

Zawór ogniowy (topikowy) uruchamia się w temperaturze powyżej 110oC.

4. Elektromagnetyczny zawór roboczy

Otwiera się w momencie uruchomienia silnika i zamyka, gdy silnik nie pracuje.

5. Zawór nadmiernego wpływu

Zabezpiecza przed zbyt szybkim, przekraczającym zapotrzebowanie silnika, wypływem gazu.

6. Zawór zwrotny

Podczas tankowania zapewnia przepływ paliwa LPG tylko w stronę zbiornika gazu.

7. Ręczny zawór roboczy (serwisowy)

Wykorzystywany głównie w pracach serwisowych, np. przy wymianie filtra.

8. Wskaźnik poziomu paliwa

Umożliwia łatwy odczyt stanu napełnienia zbiornika.

Wybierz bezpieczeństwo

Instalacja gazowa IV generacji to inteligentne i bezpieczne rozwiązanie.

Ten dojrzały, z biegiem czasu dopracowany do perfekcji produkt wyróżnia zaawansowana elektronika, rygorystycznie przetestowane części i najlepsze materiały. Sekwencyjny wtrysk autogazu, pomimo istniejących kolejnych generacji instalacji LPG, wciąż jest systemem najczęściej montowanym na świecie, ponieważ zapewnia:

  • precyzyjne dozowanie gazu, które odpowiada aktualnemu zapotrzebowaniu silnika – pozwala to ograniczyć jakiekolwiek straty i zwiększyć oszczędności,
  • dopasowanie do silników benzynowych, które sprawia, że cały system jest bezawaryjny – pod warunkiem jego prawidłowego doboru komponentów i montażu,
  • całkowity brak wpływu na działanie systemu diagnostyki pokładowej, mocy auta, a także zużycie silnika.

Ponadto, system gwarantuje automatyczne i płynne przełączanie się z benzyny na gaz, w momencie, w którym pojawią się odpowiednie warunki do wykonania tej czynności – osiągnięcie stosownej temperatury reduktora i ciśnienia gazu. Instalacje LPG IV generacji nie mają wad, w odróżnieniu do starszych systemów – wymagają jedynie tankowania paliwa na zaufanych stacjach i przestrzegania terminów przeglądów okresowych.

Dlaczego warto wybrać montaż instalacji LPG IV generacji?

Instalacje IV generacji są w pełni dopracowane i gwarantują bezawaryjną pracę silnika – niezależnie od warunków. Pozwalają na codzienne oszczędzanie środków finansowych podczas jazdy, a wymagają jedynie profesjonalnego montażu w samochodzie podzespołów renomowanych producentów. Prawidłowo zamontowana instalacja LPG w aucie to także możliwość skorzystania z alternatywnej opcji zasilania pojazdu w przypadku sytuacji awaryjnej. Montaż samego systemu zwraca się tym szybciej, im więcej kilometrów się pokonuje. W większości przypadków następuje to maksymalnie w ciągu roku.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą producenta nowoczesnych systemów instalacji gazowych ALEX LPG, a w razie potrzeby uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z konsultantami marki, którzy z przyjemnością rozwieją wszelkie wątpliwości.