Blog

Gdy kończy się ważność homologacji zbiornika LPG...

Montaż instalacji gazowej wciąż pozostaje najlepszą metodą oszczędzania na cenie, jaką trzeba płacić za przejechanie samochodem każdego kilometra. W autach, które są intensywnie eksploatowane, inwestycja w montaż instalacji gazowej może się zwrócić szybko, a alternatywne sposoby redukowania kosztów takie jak zakup pojazdu z silnikiem diesla okazują się o wiele droższe.

optimagas optimagas optimagas

Wiedzą o tym dobrze dużo jeżdżący kierowcy, ponieważ udział pojazdów z instalacją LPG utrzymuje się na poziomie kilkunastu procent, a zainteresowanie montażem od lat nie słabnie. Każdy, kto rozważa przejście na jazdę „na gazie”, musi jednak pamiętać, że oznacza to korzyści i zwiększone wymagania co do regularnej obsługi oraz formalności. Przyjrzyjmy się bliżej temu, na co należy zwracać uwagę, użytkując auto z instalacją gazową, zarówno jeśli chodzi o kwestie techniczne, jak i potrzebne dokumenty.

 

Niezbędne czynności serwisowe w autach z instalacją LPG

Jazda samochodem z instalacją gazową wygląda tak samo, jak prowadzenie pojazdu jeżdżącego wyłącznie „na benzynie”. Silnik osiąga niemal identyczny moment obrotowy w tych samych zakresach obrotów, co sprawia, że przyspieszenie i wrażenia z prowadzenia auta są zbliżone. Jedyne rozbieżności dotyczą wizyt na stacjach benzynowych – LPG tankuje się jednak nieco inaczej, choć dzięki rosnącej liczbie dystrybutorów samoobsługowych różnice te powoli się zacierają – ale także wymaganej troski o stan techniczny pojazdu. Choć żadne auto nie zniesie dobrze zaniedbań w serwisowaniu, to w przypadku samochodów z instalacją LPG opóźnienia i przeciąganie wizyt w warsztacie będą powodowały większy wzrost ryzyka awarii niż przy aucie zasilanym wyłącznie benzyną.

optimagas

 

Każdy kierowca używający samochodu z instalacją gazową musi pamiętać o tym, że szczególnie istotna jest regularna wymiana oleju silnikowego oraz filtru oleju. Pod żadnym pozorem nie powinno się wydłużać okresów 10–15 tysięcy kilometrów między poszczególnymi wizytami w serwisie. Przestrzeganie terminu wymiany jest ważne, ponieważ silnik spalający LPG jest nieco gorzej smarowany, gdyż do benzyn dodawane są środki zmniejszające tarcie. Praca na LPG oznacza też nieco gorsze chłodzenie poszczególnych elementów np. gniazd zaworów, co sprawia, że olej często ma kontakt z bardziej rozgrzanymi powierzchniami niż w jednostce benzynowej.

Równie ważna jest wymiana filtra powietrza oraz sprawdzenie jakości płynu chłodniczego i działania pompy wody, ponieważ cały układ chłodzenia ma do wykonania nieco więcej zadań – w instalacjach z reduktorem musi dbać o wyrównanie ubytków ciepła i chronić go przed nadmiernym wychłodzeniem. Nie można zapominać o kontroli układu elektrycznego, ponieważ poszczególne elementy są narażone na większe obciążenia – dotyczy to zwłaszcza cewek, które muszą dostarczać większej ilości prądu niż podczas korzystania z benzyny. W ramach czynności serwisowych nie powinno się pomijać regulacji luzów zaworowych, o ile w aucie nie jest to dokonywane automatycznie. Niezbędne są regularne kontrole samej instalacji LPG, w tym terminowa wymiana filtra fazy ciekłej oraz filtra fazy lotnej. Co jakiś czas konieczne będzie też sprawdzenie ustawień.

 

Formalności związane z eksploatacją samochodu zasilanego gazem płynnym

Korzystanie z samochodu z instalacją LPG wymaga dopełnienia odpowiednich formalności. Fakt montażu instalacji gazowej powinien być odnotowany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. W przypadku aut kupowanych jako nowe wpis znajdzie się w dowodzie automatycznie, ponieważ samochód przechodzi badania homologacyjne jako przystosowany do takiego sposobu zasilania. Jeśli jest ona jednak zakładana przez dealera lub samego użytkownika już po zakupie konieczne będzie przedstawienie kopii z wyciągu homologacji instalacji gazowej otrzymanej w warsztacie oraz atestu zamontowanego zbiornika wraz z fakturą, na której został podany numer VIN, a także numer rejestracyjny pojazdu. Obowiązku tego trzeba dopełnić w ciągu 30 dni od montażu.

W przypadku aut z LPG inaczej będą też wyglądały obowiązkowe przeglądy techniczne. W nowych samochodach pierwsze badanie wykonuje się po trzech latach od zarejestrowania, a kolejne po dwóch następnych. W autach starszych niż pięcioletnie badanie musi być przeprowadzone co roku. Po zamontowaniu instalacji LPG automatycznie zaczynają obowiązywać badania raz w roku. W przypadku badania pojazdu z instalacją LPG wyższy będzie też koszt – zamiast 98 złotych trzeba zapłacić 162 złote.

Warunkiem przejścia badania technicznego jest ważna homologacja na zbiornik gazu. Jest ona wydawana na 10 lat, a po upływie tego okresu należy albo zamontować nowy zbiornik, albo poddać dodatkowemu badaniu legalizacyjnemu używany dotychczas. Maksymalny czas użytkowania zbiornika może wynieść 20 lat, więc opcja związana z przeprowadzaniem badania jest wybierana dość często. Cała procedura może być wykonana w punkcie, który posiada uprawnienia do przygotowania zbiornika do badania wydane przez Transportowy Dozór Techniczny (TDT). Zbiornik jest tam demontowany, a czynności sprawdzające wykonuje inspektor TDT. Podczas weryfikacji stanu zbiornika znaczenie ma m.in. jego szczelność, a także stan zewnętrzny – brak korozji, wgnieceń czy innego rodzaju uszkodzeń. Konieczna będzie też wyraźna tabliczka znamionowa. Po uzyskaniu pomyślnego wyniku badania właściciel pojazdu otrzymuje protokół badania oraz decyzję administracyjną zezwalającą na dalsze korzystanie ze zbiornika.

Wróć