Blog

Wady samochodowej instalacji LPG

Oszczędność, ekologia, dłuższe przejechane dystanse - dużo mówi się o zaletach instalacji LPG. Ale czy jazda na autogazie ma jakiekolwiek wady? Czy należy bać się LPG? Według wielu producentów instalacji autogazu - nie. Czy na pewno? Sprawdźmy, jak jest naprawdę.

optimagas optimagas optimagas optimagas


Czy instalacja gazowa w samochodzie ma jakiekolwiek wady?

Przejdźmy od razu do sedna - istnieje kilka minusów związanych z instalacją LPG.

  • Pamiętaj, że przed założeniem instalacji autogazu, samochód powinien być w pełni sprawny - dopilnuj, by stan techniczny auta był nienaganny. Jeśli dotychczas odkładałeś jakiekolwiek naprawy, dokończ je jeszcze przed wizytą w warsztacie gazowym. Mimo, iż z przygotowaniem samochodu mogą wiązać się dodatkowe koszty pamiętaj, że montaż instalacji LPG jest ingerencją w oryginalny układ auta - warto dopilnować by "pacjent" był w pełni zdrowy. Jeśli regularnie dbasz o swój samochód, świetnie - twoje auto jest gotowe na LPG ;-).

  • Żeby móc oszczędzać, na początku musisz zainwestować. Ile kosztuje instalacja LPG? Średnia cena instalacji LPG do silnika 4-cylindrowego z montażem, wynosi około 2500 zł. Im wyższa liczba cylindrów w silniku, tym większe koszty instalacji (bardziej zaawansowany sterownik, dłuższe wiązki, większa ilość wtryskiwaczy, czasem dodatkowy reduktor/filtr gazu). Jeśli mechanik proponuje Ci zamontowanie instalacji LPG do silnika V6 za 3000 zł - niech zapali Ci się lampka ostrzegawcza! Następna kwestia związana jest z rodzajem wtrysku. Koszty instalacji do wtrysku pośredniego będą niższe, niż tych dedykowanych do wtrysku bezpośredniego. Dlaczego? Te pierwsze są rozwiązaniem dojrzałym i uniwersalnym. Natomiast instalacje autogazu do wtrysku bezpośredniego wymagają dedykowanych rozwiązań, a co za tym idzie znacznie większej ilości badań, testów, szkoleń, wsparcia technicznego itd. Naszym zdaniem, jeszcze długo te dwa różne systemy nie zrównają się cenowo. Jeśli chcesz sprawdzić, jak szybko zwróci Ci się montaż instalacji LPG - skorzystaj z naszego kalkulatora: https://optimagas.com/kalkulator-lpg

  • Instalacja LPG wymaga serwisowania. Jest ona dodatkowym podzespołem, który trzeba regularnie przeglądać. A to wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami. Jeśli jednak głębiej się nad tym zastanowić, koszt około 100-120 zł za roczny przegląd, jest stosunkowo niewielki i zwraca się ze sporą nawiązką w postaci niższych rachunków za paliwo. Do dodatkowych wydatków, należy dorzucić koszt corocznych badań technicznych auta wyposażonego w instalację LPG, który wynosi 161 zł (zamiast standardowych 99 zł).

  • Zużycie LPG jest wyższe nawet o 15-20% w porównaniu do zużycia benzyny. Wynika to z różnicy masy paliw w stosunku do ich objętości. Dobrze skalibrowana instalacja OPTIMA spala średnio 10-15% więcej LPG niż benzyny. Natomiast oszczędności wynikające z różnicy cen paliw wynoszą nawet do 50% przy każdym tankowaniu.

  • Zbiornik gazu wymaga legalizacji co 10 lat. Po tym czasie powinien być poddany ponownej legalizacji lub zostać wymieniony na nowy. Związane jest to z faktem, że zbiornik gazu to element, który musi wytrzymywać spore ciśnienie. Orientacyjny koszt uzyskania nowej homologacji (zależny od, m.in. rodzaju zbiornika czy jego wieku), nie powinien przekraczać 250 zł. Porównując to do kosztów instalacji, które zwracają się średnio po roku, jest to nieznaczna wada. 

  • Zbiornik gazu (zazwyczaj) ogranicza pojemność bagażniku. Niedogodność wynika z faktu montażu zbiornika najczęściej (ale nie zawsze!) w bagażniku. Obecnie większość zbiorników montowanych jest w miejscu koła zapasowego - najpopularniejsze zbiorniki toroidalne, w kształcie koła (umieszczane pod matą bagażnika, a nawet schowane we wnękach pod fotelami, a przy wyższych autach - podwieszone pod podwoziem) lub wzdłuż bagażnika - większe i mniej popularne zbiorniki cylindryczne, w kształcie walca. Rodzaj zbiornika LPG należy dopasować do możliwości auta i preferencji użytkownika samochodu. Jeśli priorytetem jest pojemność zbiornika i rzadkie odwiedzanie stacji - wybierz zbiornik walcowaty. A jeśli zależy Ci na estetyce i/lub zachowaniu pełnej powierzchni bagażnika - wybierz zbiornik toroidalny i ukryj go w miejscu "zapasówki", podwieś pod autem lub umieść wszędzie tam, gdzie jest miejsce. Koło zapasowe zawsze możesz zastąpić zestawem naprawczym :-)

  • Auta z instalacją autogazu mogą mieć ograniczenia w parkowaniu w podziemnych parkingach. Wynika to z faktu, iż w razie rozszczelnienia instalacji LPG, jako gaz cięższy od powietrza, może zalegać przy podłożu parkingu. Obecnie większość parkingów podziemnych ma system wymiany powietrza, więc zakaz ten nie obowiązuje powszechnie. Co więcej, polskie przepisy nie zabraniają kierowcom aut zasilanymi LPG korzystania z parkingów podziemnych, a umieszczany przy wjazdach znak ⭕️ formalnie nie istnieje.    optimagas

Fot. 1 - By nie tracić przestrzeni bagażowej, zbiornik toroidalny podwieszono pod autem, w miejscu koła zapasowego. Takie rozwiązanie możliwe jest w autach podwyższanych, np. SUV, crossover czy terenowych.


To już chyba wszystkie minusy związane z montażem, użytkowaniem i serwisem instalacji LPG. Najwięcej wad dotyczy kosztów, na jakie użytkownik auta z autogazem musi się przygotować. Jednak zestawiając je z oszczędnościami, które rocznie sięgają około 2500-5000 zł, zależnie od ilości przejechanych km i pojemności silnika, LPG nadal się opłaca. Trzeba też mieć świadomość, że wiele problemów trapiących samochody zasilane LPG nie wynika z właściwości paliwa, lecz błędów popełnionych podczas doboru komponentów i montażu instalacji. Jeśli więc rozważasz zamontowanie takiego zasilania, skorzystaj z oferty zaufanego i doświadczonego serwisu. Listę rekomendowanych warsztatów znajdziesz na https://optimagas.com/znajdz-najblizszy-warsztat

Jesteśmy zdania, że olbrzymie zalety posiadania instalacji LPG, a przede wszystkim oszczędności jakie daje autogaz, z nawiązką zrekompensują wymienione wady ;-).

---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis na blogu ;-)! 

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć