FAQ

Instalacja gazowa LPG – poznaj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania

Instalacje LPG budzą wiele pytań. Właściciele pojazdów mają czasem wątpliwości, np. czy montaż instalacji gazowej się opłaca oraz ile kosztuje instalacja autogazu, czy też jakie komponenty powinny być użyte w przypadku danego auta. Ponieważ tworzymy i sprzedajemy komponenty do instalacji gazowych, np. wtryskiwacze Barracuda, znamy odpowiedzi na wszystkie pytania techniczne, związane z instalacjami LPG.

Poniżej zgromadziliśmy listę najczęściej zadawanych pytań. Jeżeli myślisz o montażu instalacji, ale masz wątpliwości, zapoznaj się odpowiedziami naszych ekspertów. Nie znalazłeś wątku, który Cię interesuje? Pamiętaj, że możesz się skontaktować bezpośrednio z naszymi doradcami.

 1. Dlaczego jazda na gazie jest ECO?

  LPG to obecnie najczystsze paliwo kopalne. W porównaniu do spalin benzyny i oleju napędowego, spaliny autogazu zawierają od 10 do 15% mniej dwutlenku węgla, o 20% mniej tlenku węgla, od 55 do 60% mniej węglowodorów. Wyeliminowanie ze spalin szkodliwego benzenu, związków ołowiu i siarczanów to dbałość o zdrowie i opóźnianie zmian klimatycznych.

 2. Czy warto montować instalację LPG/CNG?

  Zdecydowanie tak. Montaż instalacji LPG/CNG to inwestycja, która zawsze się zwraca. W zależności od dystansów, jakie pokonujesz, zwrot nastąpi w krótszym lub dłuższym okresie czasu.

 3. Ile gazu spala silnik benzynowy samochodu?

  Zwykle auto zasilane autogazem zużywa około 15-20% więcej LPG niż benzyny - wynika to z różnicy masy paliw w stosunku do ich objętości. Dobrze skalibrowana instalacja OPTIMA spala średnio 10-15% więcej LPG niż benzyny. Natomiast oszczędności wynikające z różnicy cen paliw wynoszą nawet do 50% przy każdym tankowaniu.

 4. Co należy sprawdzić w silniku przed założeniem instalacji gazowej?

  Przed konwersją na zasilanie gazowe, silnik pojazdu powinien być w pełni sprawny. Dotyczy to zarówno samego silnika (tłoki, zawory, głowica) jak i jego osprzętu - gaźnik, zapłon, świece itp.

 5. Jakie są zalecenia przy użytkowaniu instalacji autogazu?

  Aby zapewnić prawidłową pracę silnika skonwertowanego na zasilanie gazem należy bezwzględnie utrzymywać w należytym stanie układ elektryczny niskiego i wysokiego napięcia. Ponadto zaleca się wykonywanie następujących czynności:

  • wymiana filtrów gazowych fazy lotnej i fazy ciekłej co 10000 km.
  • diagnostyka komputerowa co 10000 km połączona z powyższym punktem
  • częstsze przeglądy układu zapłonowego - kontrola świec i przewodów wysokiego napięcia
  • kontrola luzów zaworowych - średnio co 50000 km
 6. Czy wybór warsztatu montującego ma znaczenie?

  Bez wątpienia wybór warsztatu ma ogromne znaczenie – poprawny montaż i konfiguracja instalacji przekłada się na realne oszczędności i zadowolenie z użytkowania. Dlatego wybieraj tylko te warsztaty, które mają stosowne uprawnienia i nienaganną praktykę montażową.

 7. Od kogo dostanę dokumenty potrzebne do wpisania informacji o instalacji gazowej do dowodu rejestracyjnego?

  Wszystkie zakłady montażu współpracujące z ALEX Sp. z o.o. posiadają uprawnienia do montażu instalacji min. jednego producenta czyli aktualny wpis do ITS. Stanowi to gwarancję, że w warsztacie, który będzie dokonywał montażu instalacji otrzymają Państwo komplet dokumentów potrzebny do dokonania wpisu do dowodu rejestracyjnego. Wymagane dokumenty to: wyciąg z homologacji, faktura, certyfikat na zbiornik gazu, książka gwarancyjno - przeglądowa.

 8. Ile mam czasu po montażu na zarejestrowanie instalacji gazowej w Wydziale Komunikacji oraz jakie dokumenty będą mi potrzebne?

  Do zarejestrowania instalacji gazowej w Wydziale Komunikacji należy przedstawić: fakturę za montaż instalacji gazowej (na fakturze powinien być wpisany nr VIN oraz nr rejestracyjny pojazdu), wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji, dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu (jeśli została wydana). Na dokonanie wpisu instalacji LPG do dowodu rejestracyjnego mamy 30 dni.

 9. Chciałbym przełożyć używaną instalację do innego samochodu - czy to jest możliwe?

  Nie. Ustawodawca zakazał wykorzystywania używanych elementów instalacji gazowych do ponownego montażu (Dziennik Ustaw NR 201 Poz.1666 z dnia 28-09-2005 r.).

 10. Co zrobić jeżeli kończy się okres dopuszczenia zbiornika LPG (tzw. okres legalizacji)?

  W przypadku, gdy skończył się 10-letni termin dopuszczenia zbiornika LPG do eksploatacji użytkownik samochodu powinien udać się do specjalnego zakładu, który dokona rewizji wewnętrznej zbiornika oraz hydraulicznej próby ciśnieniowej. Jeżeli wynik badania jest pozytywny wystawiany jest protokół z badania oraz decyzję administracyjną zezwalającą na dalszą eksploatację. Niektóre zbiorniki nie podlegają ponownej legalizacji, wówczas konieczna jest wymiana zbiornika na nowy.

 11. Zgubiłem / Zgubiłam atest na zbiornik LPG i nie mogę przejść badania technicznego - jak mogę go zdobyć?

  Badanie techniczne zbiornika ważne jest przez 10 lat od daty jego produkcji. Dopóki nie minie okres ważności, możemy starać się o wydanie duplikatu. W tym celu należy dokładnie odczytać następujące dane z tabliczki znamionowej zbiornika (znajduje się ona na każdym zbiorniku):

  1. Nazwa producenta,
  2. Numer fabryczny,
  3. Wymiary zbiornika (pojemność i średnica),
  4. Data produkcji/data ważności badania technicznego,
  5. Numer homologacji (67R-),
  6. Dopuszczenie Transportowego Dozoru Technicznego (znak TDT).

  Duplikat atestu możemy zamówić bezpośrednio od producenta zbiornika, bądź korzystając z pośrednictwa warsztatu w którym montowaliśmy instalację LPG . W zależności od firmy czeka się na niego średnio 1-3 tygodnie. W każdym przypadku wystawienie duplikatu jest odpłatne.

 12. Czy samochody tracą na mocy po zainstalowaniu LPG?

  Dawne instalacje gaźnikowe, czy instalacje 2-iej generacji, rzeczywiście powodowały spadek mocy samochodu. W obecnie stosowanych rozwiązaniach - instalacjach 4-tej generacji - sekwencyjny wtrysk gazu zapewnia taką samą dynamikę i parametry jazdy jak zasilanie benzynowe.

 13. Po jakim czasie samochód przełącza się na gaz?

  Bezpośrednio po uruchomieniu silnik samochodu pracuje na benzynie. Na gaz przełącza się po osiągnięcia odpowiedniej (ok 30°C) temperatury reduktora zmieniającego stan skupienia gazu z ciekłego na lotny. Wiele zatem zależy od temperatury otoczenia, właściwości silnika i jego prędkości rozgrzewania płynu chłodniczego. Zazwyczaj przełączenie następuje po przejechaniu kilkuset metrów. Po zatrzymaniu i ponownym uruchomieniu rozgrzanego silnika przełączenie na zasilanie LPG następuje od razu.

 14. Czy będzie szarpać przy przełączaniu na LPG?

  Nie. Przy prawidłowo zamontowanej i wystrojonej instalacji autogazu OPTIMA, przełączanie paliw odbywa się sekwencyjnie, dlatego jest nieodczuwalne dla kierowcy i pasażerów.