Porady

Instalacja gazowa LPG – co warto wiedzieć o instalacji gazowej auta?

Autogaz nie jest nowością, ale mimo wszystko właściciele pojazdów mają wiele wątpliwości. Przed podjęciem decyzji o montażu instalacji gazowej, warto rozwiać swoje wątpliwości. W stworzonym przez nas dziale „Porady” poruszamy najważniejsze zagadnienia. Znajdziesz tu m.in. fakty i mity dotyczące instalacji gazowej oraz dowiesz się, jak często instalacja gazowa LPG powinna być sprawdzana przez fachowców.

Jeżeli uważasz, że gaz do samochodu to dobre rozwiązanie, podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, wybierając warsztat. Zapraszamy do lektury.

 • Autogaz - fakty i mity

  Autogaz na dobre zagościł w Polsce na początku lat 90-tych ubiegłego już wieku. Od tej pory obrósł w liczne mity, w znakomitej większości niestety nieprawdziwe. Są one często pokłosiem problemów wieku dziecięcego – problemów, które występowały przy starych gaźnikowych instalacjach, a których absolutnie nie doświadczymy już w dzisiejszych, wtryskowych instalacjach sterowanych dobrą i precyzyjną elektroniką.

  1. Zbiorniki wybuchają – jazda na gazie to jak jazda z tykającą bombą.
  To jeden z najczęściej pojawiających się mitów, który jest równie nieprawdziwy, co rozpowszechniony. Zbiorniki na gaz skonstruowane są w taki sposób, aby ich rozerwanie było praktycznie niemożliwe. Wykonane są z grubej blachy (znacznie grubszej niż zbiorniki paliwowe) z dodatkowo wzmocnionymi dennicami oraz szeregiem zaworów stojących na straży szczelności całego układu. Przypadki wybuchu czy spłonięcia auta, o których czasem informują nas media, wynikają z uszkodzeń układów zasilania benzynowego a nie gazowego.

  2. Spadek mocy silnika.
  Spadek mocy silnika przy jeździe na autogazie mógł występować w instalacjach pierwszej generacji – w instalacjach gaźnikowych. Dziś gorsze osiągi zagazowanego auta mogą wynikać jedynie z nieprawidłowego montażu lub niewłaściwej kalibracji. „Współczesne sekwencyjne systemy wtryskują gaz bezpośrednio do kolektora ssącego, tuż przy fabrycznych wtryskiwaczach benzynowych. Dzięki temu dynamika jazdy na gazie jest taka sama jak na benzynie - wyjaśnia Piotr Makarewicz – kierownik działu wsparcia technicznego OPTIMA. - Co więcej… najnowsze instalacje, do silników turbodoładowanych z pośrednim wtryskiem paliwa, mogą nawet powodować, że silnik na gazie będzie miał większą moc niż na benzynie.”

  3. Obsługa auta zasilanego LPG jest skomplikowana.
  Właściwie zmontowana i dobrze wyregulowana instalacja autogazu jest właściwie bezobsługowa z punktu widzenia kierowcy. Jeden dodatkowy przełącznik, który pojawia się na desce rozdzielczej, informuje o tym, którym paliwem jest aktualnie zasilane auto, a także o tym ile gazu pozostało w zbiorniku. Dzisiejszą instalacją steruje elektronika. To ona „pilnuje” momentu przełączenia zasilania na autogaz i wszystkich pozostałych kluczowych parametrów pracy silnika. Jedyne o czym musi pamiętać kierowca, to tankowanie autogazu.

  4. Gaz niszczy silnik auta.
  W czasie jazdy na LPG, powstaje i osadza się w komorze silnika znacznie mniej nagaru, niż w przypadku zasilania benzyną czy dieslem. Co więcej… gaz ma właściwości czyszczące silnik, więc może być tak, że po montażu instalacji autogazu, z układu będą usuwane dotychczas nagromadzone zanieczyszczenia i tym samym gaz przyczyni się do wydłużenia żywotności silnika.

  5. Są lepsze i gorsze silniki do zagazowania.
  To nie kwestia silnika, tylko stanu technicznego auta oraz wiedzy i doświadczenia montażysty. Wszystkie pojazdy z zapłonem iskrowym można konwertować na zasilanie autogazem. Należy jednak pamiętać, że mieszanka propanu i butanu wymaga lepszych warunków spalania niż benzyna. Dlatego też istotny jest m.in. stan układu zapłonowego. Zdarzyć się może, że montaż instalacji gazowej i jazda na gazie uwidocznią wcześniejsze zaniedbania serwisowe auta. „Warto montaż autogazu powierzyć dobremu, wyspecjalizowanemu w tym serwisowi. Serwisowi, który przed przyjęciem auta do tzw. gazowania, uważnie sprawdzi jego aktualny stan techniczny” – podpowiada Piotr Juziuczuk – doradca techniczny OPTIMA.

  6. Nieprzyjemny zapach.
  Gaz sam w sobie jest bezwonny. Nieprzyjemny zapach mają specjalnie dodane do niego związki chemiczne. Nieprzyjemna woń gazu to zabieg celowy, mający służyć naszemu bezpieczeństwu. Więc jeżeli już się zdarzy nam poczuć gaz w aucie to znak, że coś dzieje się z instalacją i należy udać się do serwisu. Z właściwie zamontowanej i serwisowanej instalacji nic się nie ulatnia i nie powinno nam być dane poznać jak „pachnie” gaz.

  7. Montaż LPG się nie opłaca.
  Jeżeli samochód stoi w garażu lub „grzeje ławę” na parkingu, to faktycznie montaż gazu może się nie opłacać. Jednak w przypadku aut, które są regularnie użytkowane, montażu instalacji zwraca zwykle szybciej, niż się spodziewamy. W sieci możemy znaleźć bardzo pomocne kalkulatory, które na podstawie średniego spalania benzyny i naszych średnich miesięcznych przebiegów, wyliczą jak szybko w naszym aucie zwróci się koszt montażu instalacji LPG.

  8. Nowe silniki nie tolerują autogazu.
  To nieprawda, że nowsze auta nie tolerują gazu - wyjaśnia Piotr Makarewicz – kierownik wsparcia technicznego OPTIMY - Ze względu na oszczędności i tym samym mniejszą trwałość materiałową dzisiejszych silników, instalatorzy muszą po prostu bardziej się przykładać przy strojeniu takich aut oraz przy doborze komponentów instalacji gazowych. Wiele nowych samochodów posiada np. czujnik ciśnienia paliwa i bez dodatkowej, odpowiedniej elektroniki będą zgłaszały błąd ciśnienia paliwa. W takim przypadku należy zamontować emulator ciśnienia paliwa (np. Torpedo PFPE) lub sterownik z wbudowanym już modułem takiego emulatora np. OPTIMA EXPERT. Wszystko zatem zależy od osprzętu i wiedzy montującego instalację gazową.

  9. Silnik zużywa więcej LPG niż benzyny.
  I tak i nie. Różnica wynika jedynie z różnic fizycznych obu paliw. Gaz ma inną gęstość niż paliwo: benzyna – 0,8 kg/l, a gaz 0,56 kg/l. Dlatego też, aby uzyskać tę samą ilość energii potrzebujemy większej objętości LPG niż benzyny. Gdyby porównywać wartość energetyczną paliw wg ich wagi, to kilogram propan-butanu byłby bardziej wydajny energetycznie niż kilogram benzyny. Ale niestety tankujemy w litrach, a nie kilogramach i stąd różnice.

  10. Gaz w luksusowym aucie to wstyd.
  Dzięki instalacji gazowej możemy sporo zaoszczędzić – szczególnie jeżeli mamy duże auto, które dużo pali, a do takich często należą auta luksusowe. Nie dziwią więc już nikogo najnowsze modele BMW, Mercedesa czy Hummery zasilane LPG. „Widziałem już zagazowanego Maybacha i Maserati. Właściciele tych aut nie opierali się pokusie oszczędności i bynajmniej nie wstydzili się potem swoich rachunków za tankowanie. – mówi Piotr Juziuczuk – doradca techniczny OPTIMY – Dziś autogaz często montuje się też w autach sportowych, bo między bajki można już włożyć historie o tym, że gaz zamula auto.”

  Na szczęście mimo tego, że mity o autogazie wciąż krążą i są nieustannie powtarzane, nie wszyscy w nie uwierzyli i aut zasilanych LPG jeździ po naszych drogach coraz więcej. Przekonaliśmy się, że montaż gazu jako alternatywnego źródła napędu, służy nie tylko zawartości naszych portfeli, ale również w pewnym stopniu chroni silnik auta i środowisko naturalne. Najważniejsze to powierzyć auto w ręce dobrego i kompetentnego mechanika i możemy zapomnieć o wszystkich „ostrzeżeniach i przestrogach” z poprzedniej epoki.

 • Jazda na gazie to prostsze i tańsze niż myślisz!

  Decyzja zapadła – przystosowujesz auto do zasilania autogazem. Będziesz jeździć taniej i ekologicznie. Tylko jak się do tego zabrać? O czym powinieneś wiedzieć? Jak się połapać w procedurach i koniecznych formalnościach związanych z instalacją gazu w Twoim aucie?

  Oto krótki przewodnik i ściąga dla początkujących z LPG.

  Przed montażem…


  Po pierwsze zdaj się na profesjonalistów. Mądrze i rozsądnie wybierz warsztat i montażystów, którym powierzysz auto. Zgodnie z zasadą, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, najlepiej skierować się do serwisu specjalizującego się w montażu i serwisie samochodowych instalacji gazowych. Masz wtedy gwarancję, że warsztat ma znaczne doświadczenie w tym temacie. Wszyscy czołowi producenci mają ogólnopolską sieć współpracujących warsztatów (np. https://optimagas.com/znajdz-najblizszy-warsztat). Zatem znalezienie dobrego, profesjonalnego montażysty w Twojej okolicy nie powinno być problemem.

  Montujesz gaz w aucie, aby oszczędzać (przykładowy kalkulator opłacalności montażu autogazu znajdziesz tu). Jednak wybierając instalację nie szukaj oszczędności na siłę. Na finalną cenę montażu systemu autogazu wpływają m.in. model auta, rodzaj i pojemność silnika czy inne parametry techniczne auta, które mogą decydować o potrzebie zainstalowania dodatkowych elementów takich jak np. emulator ciśnienia paliwa czy zestaw do lubryfikacji. Może się więc okazać, że Twoje auto potrzebuje dodatkowego osprzętu, który wprawdzie podniesie nieznacznie koszt instalacji, ale który jednocześnie zapewni niezawodną pracę twojego auta. Pamiętaj, że nawet nieco droższa opcja systemu LPG szybko się zwróci, bo już za chwilę będziesz jeździć o połowę taniej.

  Serwis i instalacja wybrane. Teraz czas na szczegóły. Razem z montażystą powinieneś/powinnaś określić miejsce i sposób montażu strategicznych, z Twojego punktu widzenia, komponentów instalacji autogazu, tj.:

  - centralki/przełącznik gazu (należy znaleźć jakieś dogodne miejsce na desce rozdzielczej lub jej okolicach, abyś miał/miała ją „na oku”)

  - zbiornika (tu możliwości są zwykle ograniczone konstrukcją auta; najczęściej zbiornik „ląduje” w miejscu przeznaczonym oryginalnie na koło zapasowe)

  - zaworu tankowania (zazwyczaj umieszcza się go w zderzaku lub pod klapką wlewu paliwa).

  Po montażu…

  Zanim wyjedziesz z serwisu swoim nowozagazowanym autem, montażysta powinien przeprowadzić krótki instruktaż dotyczący użytkowania instalacji gazowej. Zostaniesz poinformowany/a m.in. o tym, w jaki sposób odczytywać komunikaty centralki/przełącznika gaz-benzyna oraz o rozmieszczeniu przełączników i zaworów bezpieczeństwa w aucie.

  No to już ? -  jesteś gotowy/a do jazdy! Jeszcze tylko tzw. „papierologia”. Sprawdź czy masz komplet dokumentów. Serwis powinien Ci wydać:

  - książkę gwarancyjną/instrukcja użytkowania

  - fakturę

  - „paszport” zbiornika gazu

  - wyciąg ze świadectwa homologacji (zwykle jest wydawany nieco później ze względu na konieczność zatwierdzenia tego dokumentu przez firmę, która udzieliła serwisowi homologacji na montaż gazu).

  Teraz z kompletem dokumentów czeka Cię jeszcze wycieczka do urzędu miasta lub starostwa powiatowego, aby dokonać wpisu instalacji gazowej do dowodu rejestracyjnego. Na dokonanie tych formalności masz 30 dni od daty montażu. Spieszyć się więc nie musisz, ale nie warto z tym zwlekać, aby radość z ekonomicznej jazdy nie wyparła nam z pamięci tego obowiązku.

  Do urzędu (oprócz dokumentów dot. montażu) należy dostarczyć również:

  - wniosek (do pobrania ze strony urzędu)

  - dowód rejestracyjny i karta pojazdu (jeżeli była wydana)

  - dowód tożsamości

  Formalności wypełnione, teraz możesz już poddać się nieskrępowanej przyjemności z jazdy. Jeszcze tylko jedno przypomnienie - przy okazji corocznego przeglądu technicznego  – pamiętaj, żeby przedstawić diagnoście dokumenty z montażu gazu: wyciąg ze świadectwa homologacji i „paszport” zbiornika gazu.

   

   

 • Na co należy zwrócić uwagę wybierając warsztat montujący samochodowe instalacje gazowe?

  Autogaz to oszczędności, jednak przy wyborze warsztatu nigdy nie kieruj się wyłącznie niską ceną montażu. Bardzo często niska cena będzie powiązana z poziomem montażu oraz jakością zastosowanych komponentów systemu. Sprawdź czy dany warsztat jest polecany przez producenta instalacji. Sięgnij do opinii osób, które już korzystały z usług tego zakładu montażowego. Pamiętaj, że nie należy brać pod uwagę ocen osób, które montowały instalację dawno temu ­ w dużo starszych samochodach, ponieważ wraz z rozwojem technologii zasilania silników, zmieniły się też komponenty systemu oraz sposób ich montażu i kalibracji. Dobry warsztat montujący to również dobry doradca, który dobierze instalację do naszego samochodu oraz podpowie gdzie zamontować wlew paliwa i centralkę. O jakości i fachowości montażu świadczy także kolejka klientów oczekujących na konwersję zasilania. Nie zrażaj się zatem wyznaczeniem odległego terminu – w przypadku instalacji autogazu warto ustawić się w kolejkę do montażu na najwyższym poziomie.

 • Okresowe przeglądy instalacji gazowej – jak, gdzie i kiedy?

  Okresowe przeglądy i regulacje instalacji gazowej w Twoim aucie to jeden z podstawowych warunków poprawnego funkcjonowania całego systemu, jak i utrzymania gwarancji.

  Szczegółowy harmonogram przeglądów i wymiany poszczególnych podzespołów ustala serwis, w którym dokonano montażu instalacji. Warto jednak pamiętać, że w serwisie powinniśmy pojawić się przynajmniej raz w roku lub co około 10 000 km – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

 • Jak dbać o układ zapłonowy auta z instalacją LPG?

  Mieszanka gazowo­-powietrzna jest trudniejsza do zapłonu od mieszanki benzynowo-­powietrznej. Przy słabej iskrze silnik będzie pracował nierówno, może też dochodzić do tzw. wypadania zapłonów. Przewody wysokiego napięcia również się zużywają. Z biegiem czasu mogą powstawać na nich przebicia. W okresie jesienno-­zimowym, na elementach silnika wytrąca się wilgoć, co może prowadzić do powstawania przebić wysokiego napięcia (około 20000 Volt). Iskra która powinna powstać na świecy, powstaje wówczas pomiędzy przewodem a np. metalowymi elementami silnika. Uszkodzone przewody wysokiego napięcia powodują kłopoty z uruchomieniem silnika oraz jego nierówna pracę. Przewody wysokiego należy zastępować nowymi zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj co 80­ - 100 tys. km. Orientacyjny stan przewodów możemy ocenić sami. Wystarczy po zmroku przy pracującym silniku, podniesiemy maskę. Wówczas możemy zauważyć, jak na przewodach powstają iskry, czyli przebicia. Takie przewody należy bezwzględnie wymienić.

 • Jak przygotować na zimę auto z instalacją gazową?

  Bez względu na rodzaj paliwa jakim zasilany jest pojazd należy go odpowiednio przygotować do sezonu zimowego. Auta zasilane autogazem powinny przed zimą przejść ogólny przegląd instalacji oraz jej regulację. Regulacja może być potrzebna ze względu na zmianę zawartości tlenu w powietrzu w niskich temperaturach oraz dlatego, że na zimę zmienia się skład autogazu – zwiększa się udział propanu, a zmniejsza butanu.

  Zadbaj o czyste filtry
  Zatrzymując zamieczyszczenia powietrza filtr traci swoją przepustowość, co niekorzystnie wpływa na proporcje mieszanki paliwowo­powietrznej. W jednostkach zasilanych autogazem należy szczególnie zadbać o czystość i przepustowość filtra powietrza. System autogazu ma filtry fazy ciekłej i lotnej. Podczas eksploatacji zbierają się w nich substancje stałe oraz ciekłe, które podczas mrozów mogą zablokować przepływ gazu co uniemożliwi pracę okładu LPG. Regularna wymiana filtrów pozwala na zapobieganie takim sytuacjom. Jeśli filtry są mocno niezanieczyszczone – warto je wymienić nawet przed planowanym przeglądem okresowym.

  Sprawdź układ chłodzenia
  Zadaniem płynu chłodniczego w autach spalających propan­butan jest również ogrzewanie reduktora, który powoduje rozprężenie gazu poprzez zmianę stanu jego skupienia (z ciekłego w lotny). Należy więc zacząć od sprawdzenia szczelności układu. Jeśli dojdzie do zapowietrzenia układu, nieogrzewany parownik zamarźnie pod wpływem rozprężającego się gazu. Jeśli w chłodnicy jest zbyt mało płynu, reduktor również nie będzie działał z pełną wydajnością. Należy zatem sprawdzić poziom i jakość płynu, a w razie potrzeby dokonać jego uzupełnienia lub wymiany.

  Sprawdź układ zapłonowy
  Mieszanka gazowo­powietrzna jest trudniejsza do zapłonu od mieszanki benzynowo­powietrznej. Przy słabej iskrze silnik będzie pracował nierówno, może też dochodzić do tzw. wypadania zapłonów. Przewody wysokiego napięcia również się zużywają. Z biegiem czasu mogą powstawać na nich przebicia. W okresie jesienno­zimowym bardzo często na elementach silnika wytrąca się wilgoć co prowadzi do powstawania przebić wysokiego napięcia (około 20000Volt). Iskra która powinna powstać na świecy powstaje pomiędzy przewodem, a np. metalowymi elementami silnika. Uszkodzone przewody wysokiego napięcia powodują kłopoty z uruchomieniem silnika oraz jego nierówna pracę. Przewody wysokiego należy zastępować nowymi co 80­100 tys. km. Orientacyjny stan przewodów możemy ocenić sami. Wystarczy po zmroku przy pracującym silniku, podniesiemy maskę. Wówczas możemy zauważyć, jak na przewodach powstają iskry, czyli przebicia. Takie przewody należy bezwzględnie wymienić.

  Zatankuj :­)
  Benzyna też jest ważna. Kierowca samochodu spalającego gaz nie może zapomnieć o napełnieniu baku benzyną. Po pierwsze, zawsze uruchamiany silnik zasilając go tym paliwem, a pod drugie jeśli w baku jest zbyt mało benzyny, to w zbiorniku skrapla się woda, która zamarzając zablokuje układ paliwowy. Aby tego uniknąć należy napełniać bak przynajmniej do połowy. Zimą nie zaszkodzi również dodanie do benzyny specjalnego preparatu absorbującego wodę.

 • O czym warto pamiętać wyjeżdżając za granicę samochodem z instalacją LPG?

  Przed wyjazdem za granicę należy upewnić się, że nie zbliża się czas przeglądu instalacji gazowej oraz sprawdzić jakie złącza tankowania są obsługiwane na stacjach gazowych w danym kraju. Dobrze jest też zaplanować trasę tak aby mieć możliwość uzupełniania zbiornika LPG aby uniknąć potem poszukiwania stacji autogazu. Dobrym zwyczajem jest również uzupełnić wiedzę jak w danym języku określa się gaz propan-­butan do zasilania pojazdów silnikowych.