Blog

Czy autem z LPG mogę wjechać na parking podziemny?

Choć właściwie nie istnieją przepisy prawne, które by to regulowały, wiele parkingów podziemnych - szczególnie w miejscach publicznych - objętych jest zakazem wjazdu dla pojazdów z instalacją gazową. Nie wszyscy wiedzą jednak, że przepis zakazujący wjazdu do garaży podziemnych samochodów z instalacją LPG nie istnieje, tak samo jak wzór znaku zakazu wjazdu z LPG. Przyczyny ich wieszania są inne. Jak naprawdę wygląda sytuacja samochodów posiadających LPG?

optimagas optimagas optimagas optimagas

Wjazd samochodów z instalacją gazową na parking podziemny, a kwestia prawna

Prawo polskie nie obejmuje zakazu wjazdu pojazdów z instalacją LPG na podziemne parkingi. Jeżeli więc taki zakaz w danym miejscu istnieje - a najczęściej możemy spotkać je np. w biurowcach, galeriach handlowych czy innych placówkach publicznych - zazwyczaj wynika on z decyzji osób zajmujących się administracją danego budynku.

Głównym argumentem przemawiającym przeciwko parkowaniu samochodów zasilanych gazem na parkingach podziemnych jest fakt, że niesie ono ze sobą ryzyko wystąpienia wycieku gazu. Wykorzystywany w instalacjach LPG propan-butan jest bowiem cięższy od powietrza - oznacza to, że nie rozprasza się, lecz zamiast tego gromadzi na podłożu. W takiej sytuacji wystarczy odrobina żaru lub iskra z uszkodzonej instalacji, by zaistniało ryzyko niebezpiecznego wybuchu.

Według danych ACEA na terenie Polski ponad 3 miliony pojazdów posiada instalację LPG. Polskich kierowców do pewnego stopnia ratuje jednak rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. oraz jego nowelizacją z dn. 12 marca 2009 r. - konkretnie zaś § 108 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia z 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422).

Zgodnie z powyższym dokumentem podziemne parkingi zamknięte powinny posiadać wentylację mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan — w garażach, w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem propan-butan i w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu. Chociaż nie jest to wymóg bezwzględny, oznacza to, że samochody z instalacją LPG mogą wjeżdżać na parkingi podziemne, o ile ich administracja wyraża na to zgodę i o ile te ostatnie mają zainstalowaną określoną w rozporządzeniu MI wentylację.

optimagas

Fot. 1 - Co więcej, nawet jeśli istniałoby prawo mówiące o zakazie wjazdu pojazdów z instalacją LPG na parkingi podziemne, to w praktyce zarządcy nieruchomości nie mieliby żadnych narzędzi do wyegzekwowania zakazu.


---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis ;-)!

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć