Pomimo, iż po polskich drogach poruszają się ponad 3 miliony pojazdów zasilanych LPG, temat autogazu wciąż budzi pewne kontrowersje. Wątpliwości kierowców dotyczą m.in. szczelności instalacji i niebezpieczeństwa związanego z wykorzystywaniem w niej gazu jako substancji łatwopalnej. Czy instalacja LPG jest w 100% bezpieczna?
Instalacja gazowa w samochodzie a związane z nią zagrożenia
W rzeczywistości LPG - o ile pochodzi od sprawdzonego producenta i została zamontowana przez specjalistę - nie stwarza żadnego zagrożenia, zarówno przy codziennym użytkowaniu, jak i przy wypadkach.
Fot. 1 - Pozyskanie całości instalacji od jednego dostawcy gwarantuje nam nie tylko prawidłową współpracę wszystkich komponentów, lecz również przeprowadzenie ścisłej kontroli jakości już na etapie produkcji.
Dbałość o szczegóły
Ponadto przed wprowadzeniem instalacji do sprzedaży wszystkie jej elementy przechodzą badania na okoliczność spełniania kryteriów technicznych zawartych w Regulaminie 67.01 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Do obiegu dopuszczane są przy tym wyłącznie komponenty posiadające homologację na zgodność z określonymi przepisami - tzn. te, których użytkowanie gwarantuje bezpieczeństwo eksploatacji. Co więcej, każda instalacja LPG wyposażana jest w automatyczne systemy zabezpieczeń, które w razie konieczności odcinają dopływ gazu, zapobiegając ewentualnym wyciekom.
Bezpieczeństwo ponad wszystkim
Wszystkie podzespoły instalacji są projektowane tak, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo nawet w sytuacjach kryzysowych. Szczególnej uwadze podlegają nawet drobne elementy, które dla poprawy bezpieczeństwa wykonuje się z mosiądzu, który jest materiałem nieiskrzącym. Zapobiega to ewentualnemu powstaniu iskry w momencie, gdy pojawia się nieszczelność instalacji (np. ze względu na uszkodzenia mechaniczne). W praktyce jedyna ilość, która opcjonalnie może uciec na zewnątrz instalacji to ta, która znajduje się w uszkodzonych przewodach, czyli stosunkowo niewielka i bezpieczna. Testy oraz próby zderzeniowe samochodów wyposażonych w instalacje LPG pokazują, że zbiorniki LPG są znacznie bardziej wytrzymałe niż zbiorniki na benzynę. Nawet w przypadku uderzeń w tył pojazdu najczęściej pozostają one nieuszkodzone. Zazwyczaj po prostu ulegają przesunięciu lub wypadają z pojazdu, a nie podlegają odkształceniom.
Co więcej, im lepiej dobrane są poszczególne komponenty, tym lepiej pracuje cała instalacja, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dlatego należy pamiętać, by instalacja LPG opierała się na wysokiej jakości komponentach - wysokiej klasy sterowniku, reduktorze oraz wtryskiwaczach, najlepiej od jednego producenta. Wszystko to oznacza, że, korzystając z pojazdu w prawidłowy sposób i poddając go regularnemu serwisowaniu, nie musimy martwić się o rozszczelnienie instalacji i w efekcie wyciek czy wybuch gazu.
Fot. 2 - Wielozawór to niezwykle istotny element całej instalacji gazowej. Kontroluje on proces tankowania gazu do zbiornika oraz przepływ gazu ze zbiornika do dalszych części systemu. Działanie wielozaworu opiera się na prostych i niezawodnych rozwiązaniach mechanicznych, co czyni użytkowanie samochodowego zbiornika gazu całkowicie bezpiecznym, nawet w tak ekstremalnych sytuacjach jak zderzenie, kolizja drogowa czy też pożar samochodu.
Czy butle z gazem wybuchają?
Założenia te potwierdza test zderzeniowy przeprowadzony przez PIMOT, czyli Przemysłowy Instytut Motoryzacji. W ramach testu przeprowadzono kontrolowane zderzenie dwóch pojazdów, w których zamontowano LPG z niezbędnymi homologacjami. Zderzając się ze sobą z prędkością 70 km/h, dwa działające na instalacjach gazowych pojazdy nie uległy wybuchowi - co więcej, uderzenie nie uszkodziło żadnego z pojemników na gaz, które, choć uległy drobnym zniekształceniom mieszczącym się w dopuszczalnych przez Unię Europejską granicach, nie zostały rozszczelnione. Przeprowadzone po teście badania nie wykazały też żadnych ubytków w pozostałych komponentach.
By udowodnić bezpieczeństwo instalacji - oprócz wspomnianego testu zderzeniowego - przeprowadzono jeszcze bardziej ekstremalny test. Przy współpracy z Wojskiem ostrzelano z broni maszynowej kal. 7,62 mm zbiorniki walcowe cylindryczne i toroidalne. Mimo takiego ostrzału nagłe rozszczelnienie zatankowanych do 50 proc. objętości zbiorników gazu nie spowodowało żadnej eksplozji. Nastąpiło jedynie ulotnienie się gazu przez otwory wlotowe w stalowych ściankach o grubości 3 mm.
Co to oznacza dla kierowców? Mit został obalony - butle z LPG nie wybuchają. Badania dokonane przez PIMOT oraz wojsko dowiodły, że nawet uderzenie o ogromnej sile skutkujące zgnieceniem przodu lub tyłu samochodu - w tym takie oddziałujące bezpośrednio na znajdującą się w pojeździe instalację gazową - nie stwarza ryzyka wybuchu.
Podsumowanie
Instalacje LPG stanowią jeden z najbezpieczniejszych układów w samochodach. Dlaczego? Restrykcyjne normy i technologia przewidują zabezpieczenia na wyższym poziomie, niż zabezpieczenia benzynowego układu paliwowego w standardowym aucie. Zbiorniki wytrzymują dużo więcej, niż mogą przynieść typowe sytuacje drogowe.
Panujące stereotypy i mity zostają obalone - instalacje LPG są naprawdę bardzo bezpieczne, nie tylko w teorii, lecz również i w praktyce. Należy pamiętać o korzystaniu z homologowanych, wysokiej jakości produktów oraz korzystać z usług profesjonalnych warsztatów specjalizujących się w montażu instalacji LPG.
O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis ;-)!
Ta
strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony
oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. This site uses cookies to provide services at the highest level.
Further use of the site means that you agree to use them.ZamknijPolityka Prywatności