Blog

Czy instalacja LPG jest bezpieczna?

Pomimo, iż po polskich drogach poruszają się ponad 3 miliony pojazdów zasilanych LPG, temat autogazu wciąż budzi pewne kontrowersje. Wątpliwości kierowców dotyczą m.in. szczelności instalacji i niebezpieczeństwa związanego z wykorzystywaniem w niej gazu jako substancji łatwopalnej. Czy instalacja LPG jest w 100% bezpieczna?

optimagas optimagas optimagas optimagas


Instalacja gazowa w samochodzie a związane z nią zagrożenia

W rzeczywistości LPG - o ile pochodzi od sprawdzonego producenta i została zamontowana przez specjalistę - nie stwarza żadnego zagrożenia, zarówno przy codziennym użytkowaniu, jak i przy wypadkach.


optimagas

Fot. 1 - Pozyskanie całości instalacji od jednego dostawcy gwarantuje nam nie tylko prawidłową współpracę wszystkich komponentów, lecz również przeprowadzenie ścisłej kontroli jakości już na etapie produkcji.


Dbałość o szczegóły

Ponadto przed wprowadzeniem instalacji do sprzedaży wszystkie jej elementy przechodzą badania na okoliczność spełniania kryteriów technicznych zawartych w Regulaminie 67.01 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Do obiegu dopuszczane są przy tym wyłącznie komponenty posiadające homologację na zgodność z określonymi przepisami - tzn. te, których użytkowanie gwarantuje bezpieczeństwo eksploatacji. Co więcej, każda instalacja LPG wyposażana jest w automatyczne systemy zabezpieczeń, które w razie konieczności odcinają dopływ gazu, zapobiegając ewentualnym wyciekom.

Bezpieczeństwo ponad wszystkim

Wszystkie podzespoły instalacji są projektowane tak, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo nawet w sytuacjach kryzysowych. Szczególnej uwadze podlegają nawet drobne elementy, które dla poprawy bezpieczeństwa wykonuje się z mosiądzu, który jest materiałem nieiskrzącym. Zapobiega to ewentualnemu powstaniu iskry w momencie, gdy pojawia się nieszczelność instalacji (np. ze względu na uszkodzenia mechaniczne). W praktyce jedyna ilość, która opcjonalnie może uciec na zewnątrz instalacji to ta, która znajduje się w uszkodzonych przewodach, czyli stosunkowo niewielka i bezpieczna. Testy oraz próby zderzeniowe samochodów wyposażonych w instalacje LPG pokazują, że zbiorniki LPG są znacznie bardziej wytrzymałe niż zbiorniki na benzynę. Nawet w przypadku uderzeń w tył pojazdu najczęściej pozostają one nieuszkodzone. Zazwyczaj po prostu ulegają przesunięciu lub wypadają z pojazdu, a nie podlegają odkształceniom.

Co więcej, im lepiej dobrane są poszczególne komponenty, tym lepiej pracuje cała instalacja, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dlatego należy pamiętać, by  instalacja LPG opierała się na wysokiej jakości komponentach - wysokiej klasy sterowniku, reduktorze oraz wtryskiwaczach, najlepiej od jednego producenta. Wszystko to oznacza, że, korzystając z pojazdu w prawidłowy sposób i poddając go regularnemu serwisowaniu, nie musimy martwić się o rozszczelnienie instalacji i w efekcie wyciek czy wybuch gazu.

optimagas

Fot. 2 - Wielozawór to niezwykle istotny element całej instalacji gazowej. Kontroluje on proces tankowania gazu do zbiornika oraz przepływ gazu ze zbiornika do dalszych części systemu. Działanie wielozaworu opiera się na prostych i niezawodnych rozwiązaniach mechanicznych, co czyni użytkowanie samochodowego zbiornika gazu całkowicie bezpiecznym, nawet w tak ekstremalnych sytuacjach jak zderzenie, kolizja drogowa czy też pożar samochodu.


Czy butle z gazem wybuchają?

Założenia te potwierdza test zderzeniowy przeprowadzony przez PIMOT, czyli Przemysłowy Instytut Motoryzacji. W ramach testu przeprowadzono kontrolowane zderzenie dwóch pojazdów, w których zamontowano LPG z niezbędnymi homologacjami. Zderzając się ze sobą z prędkością 70 km/h, dwa działające na instalacjach gazowych pojazdy nie uległy wybuchowi - co więcej, uderzenie nie uszkodziło żadnego z pojemników na gaz, które, choć uległy drobnym zniekształceniom mieszczącym się w dopuszczalnych przez Unię Europejską granicach, nie zostały rozszczelnione. Przeprowadzone po teście badania nie wykazały też żadnych ubytków w pozostałych komponentach.

By udowodnić bezpieczeństwo instalacji - oprócz wspomnianego testu zderzeniowego - przeprowadzono jeszcze bardziej ekstremalny test. Przy współpracy z Wojskiem ostrzelano z broni maszynowej kal. 7,62 mm zbiorniki walcowe cylindryczne i toroidalne. Mimo takiego ostrzału nagłe rozszczelnienie zatankowanych do 50 proc. objętości zbiorników gazu nie spowodowało żadnej eksplozji. Nastąpiło jedynie ulotnienie się gazu przez otwory wlotowe w stalowych ściankach o grubości 3 mm.

Co to oznacza dla kierowców? Mit został obalony - butle z LPG nie wybuchają. Badania dokonane przez PIMOT oraz wojsko dowiodły, że nawet uderzenie o ogromnej sile skutkujące zgnieceniem przodu lub tyłu samochodu - w tym takie oddziałujące bezpośrednio na znajdującą się w pojeździe instalację gazową - nie stwarza ryzyka wybuchu.


Podsumowanie

Instalacje LPG stanowią jeden z najbezpieczniejszych układów w samochodach. Dlaczego? Restrykcyjne normy i technologia przewidują zabezpieczenia na wyższym poziomie, niż zabezpieczenia benzynowego układu paliwowego w standardowym aucie. Zbiorniki wytrzymują dużo więcej, niż mogą przynieść typowe sytuacje drogowe.

Panujące stereotypy i mity zostają obalone - instalacje LPG są naprawdę bardzo bezpieczne, nie tylko w teorii, lecz również i w praktyce. Należy pamiętać o korzystaniu z homologowanych, wysokiej jakości produktów oraz korzystać z usług profesjonalnych warsztatów specjalizujących się w montażu instalacji LPG.

Zobacz: Lista rekomendowanych warsztatów optimagas

---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis ;-)!

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć