Blog

Czy instalacja LPG pogarsza osiągi samochodu?

Nowoczesne instalacje gazowe - szczególnie te pochodzące od zaufanego producenta - to bezpieczne i stabilne urządzenia, które mogą być instalowane zarówno w kilkuletnich samochodach, jak i w nowych modelach. Czy jest jednak prawdą, że mają one negatywny wpływ na osiągi silnika?

optimagas optimagas optimagas

Wpływ instalacji gazowej na moc i osiągi pojazdu

Choć wielu kierowców twierdzi, że zamontowanie instalacji LPG nie tylko może skutkować pogorszeniem mocy silnika, lecz wręcz przyczynić się do znacznego uszkodzenia samochodu, w rzeczywistości sprawy mają się całkiem inaczej.

Jeżeli jednak mamy wątpliwości co do tego, czy instalacja LPG nie zaszkodzi naszemu samochodowi, możemy zarówno przed, jak i po jej zamontowaniu określić charakterystykę osiągów silnika, dokonując stosownych pomiarów w hamowni

optimagas

Fot. 1 - Dysponowanie takimi danymi jak krzywa momentu obrotowego silnika czy krzywa mocy umożliwi nam sprawdzenie i porównanie zmian zaistniałych w pracy pojazdu po montażu instalacji.


Z pewnością słyszeliście kiedyś mit, iż montowanie instalacji LPG może obniżyć moc i osiągi silnika. Ku zaskoczeniu faktyczny spadek mocy wynosi ok. 4% - dla przeciętnego kierowcy jest więc absolutnie nie do wyczucia.

optimagas

Fot. 2 - Pomiar mocy na hamowni (i wielkość spadków) wykonany przez warsztat Greg-Gaz, w aucie klienta Renault Laguna 2.0T 170KM. Zamontowano niezawodny zestaw OPTIMA z wtryskiwaczami Barracuda i reduktorem SHARK.

Jak uchronić się przed niewłaściwym montażem instalacji gazowej

Często, decydując się na konwersję samochodu na gaz, wybieramy wśród najtańszych lokalnych ofert. Jest to jednak błąd, który może nas wiele kosztować - usługi taniego montażu instalacji LPG oferowane są zazwyczaj przez warsztaty ogólne, których pracownicy nie posiadają specjalistycznej wiedzy niezbędnej do prawidłowego przeprowadzenia całego procesu. Powierzając samochód niekompetentnemu instalatorowi, ryzykujemy, że będzie on popełniał błędy, lub że nawet celowo wykona niedbale istotne aspekty instalacji, by zyskać na czasie. Oznacza to, że nawet jeżeli z początku rzeczywiście zaoszczędzimy, już po krótkim czasie użytkowania samochodu możemy być zmuszeni do przeznaczenia zachowanych funduszy na kosztowne naprawy usterek.

Dlatego, decydując się na montaż instalacji LPG, skorzystajmy z usług sprawdzonej i specjalizującej się w tej dziedzinie firmy, która zagwarantuje nam profesjonalną i bezpieczną konwersję pojazdu na nowe źródło zasilania. Uchroni nas to zarówno przed znacznym obniżeniem osiągów silnika, jak i przed koniecznością wydawania pieniędzy na drogie naprawy.

 

Zobacz: Lista rekomendowanych warsztatów OPTIMA

 

Tanio, nie równa się dobrze

Najnowsze instalacje autogazu to zaawansowane systemy elektroniczne i mechaniczne, składające się głównie ze sterowników, wtryskiwaczy i reduktorów, od których zależy prawidłowa praca silnika. Warto zwracać uwagę na producenta poszczególnych podzespołów oraz opinię użytkowników. Instalacje dedykowane do danego silnika sprawdzą się zdecydowanie lepiej, niż tańsze odpowiedniki będące zbiorem przypadkowych elementów.

optimagas

Fot. 3 - Zestaw IDEA do aut z bezpośrednim wtryskiem benzyny. Wyeliminowane usterek spowodowanych niedopasowaniem elementów, zapewnia oszczędną i bezpieczną jazdę autem zasilanym LPG. Montaż instalacji LPG powinien opierać się na kompatybilnych ze sobą elementach – tylko wtedy instalacja będzie wydajna i niezawodna.

Jeśli cena instalacji jest wyraźnie niższa od średniej rynkowej, powinna się nam zapalić lampka ostrzegawcza. Samo logo na komponentach wcale nie świadczy o ich jakości i niezawodności. O ile przez pierwszych kilka miesięcy nie zobaczymy różnicy w działaniu, o tyle po roku może się okazać, że instalacja lub co gorsza silnik – są do naprawy, a nawet wymiany.


---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis ;-)!

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć