Blog

Jak dezynfekować samochód?

Własny sprawny samochód, to teraz najbezpieczniejsza forma transportu. Jak długo wirusy utrzymują się na powierzchniach auta? Czy za pośrednictwem samochodu można się zarazić koronawirusem? Jak i czym dezynfekować samochód? Zapraszamy do wpisu.

optimagas optimagas optimagas

Jak długo wirusy utrzymują się na powierzchniach auta?

Analiza 22 badań wykazała, że ​​ludzkie koronawirusy, takie jak koronawirus SARS, koronawirus Bliskiego Wschodu (MERS) lub koronawirusy endemiczne (HCoV) mogą utrzymywać się na nieożywionych powierzchniach, takich jak metal, szkło lub plastik do 9 dni, ale można je skutecznie dezaktywować w procedurach dezynfekcji powierzchni 62-71% etanolem, 0,5% nadtlenkiem wodoru lub 0,1% podchlorynem sodu w ciągu 1 minuty. Inne środki biobójcze są mniej skuteczne. Analiza została opublikowana w Journal of Hospital Infection.


Czy za pośrednictwem samochodu można się zarazić koronawirusem?

Zespół podkreślił, że nie ma danych na temat tego, czy dłonie mogą zostać zanieczyszczone koronawirusem po kontakcie z pacjentem lub po dotknięciu zanieczyszczonych powierzchni. Do innych wniosków doszli naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) wraz ze współpracownikami z innych ośrodków naukowych w USA. Ich zdaniem najnowsze wyniki dostarczają dowodów na to, że ludzie mogą zakażać się SARS-CoV-2 nie tylko droga kropelkową, ale też dotykając skażonych nim powierzchni.

Wirusy najczęściej osiadają na elementach, z którymi mamy najczęstszy kontakt, tj. desce rozdzielczej, klamkach, kierownicy, dźwigni zmiany biegów czy ekranie multimedialnym. Nie zawsze mamy możliwość odkażenia rąk przed wejściem do auta, dlatego tak ważna jest jego regularna dezynfekcja.


Czym dezynfekować samochód?

Najłatwiejszym sposobem będzie użycie gotowych płynów dezynfekujących, najlepiej takich, które w swoim składzie mają 70% alkoholu etylowego.

Jeśli nie posiadacie płynu, można go zrobić samemu z przepisu rekomendowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). 


Preparat dezynfekujący do czyszczenia powierzchni
można przygotować z:

 • 300 ml spirytusu

 • 20 kropli olejku lawendowego - ma właściwości przeciwzapalne

 • 60 kropli olejku tymiankowego - ma silne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne

 • 60 kropli olejku z drzewa herbacianego - ma on silne właściwości antyseptyczne.


Jak dezynfekować samochód?

Pamiętaj, przed użyciem preparatu sprawdź jego działanie w niewidocznym miejscu. Niektóre płyny mogą szkodzić materiałom wykończeniowym zastosowanym w Twoim samochodzie. Jeśli powstały odbarwienia lub uszkodzenia - zamień płyn na delikatniejszy/rozcieńcz go. Jeśli test przebiegł prawidłowo, możesz zacząć odkażać auto. Przygotuj rękawiczki i jednorazowe ręczniki oraz przelej płyn do spryskiwacza, np. takiego po płynie do mycia okien.


Dezynfekujemy:

 • kierownicę - to ją dotykamy najczęściej, więc tam nagromadzi się najwięcej drobnoustrojów. Nie zapominamy o manetkach, dźwigniach kierunkowskazów, zegarach etc.

 • deskę rozdzielczą + schowki pasażera

 • lusterko wewnętrzne

 • osłonę przeciwsłoneczną z lusterkiem nad głową kierowcy

 • pasy bezpieczeństwa oraz ich zapięcia

 • panel środkowy - ekran wyświetlacza, przyciski, podłokietnik, schowki etc.

 • drążek zmiany biegów oraz dźwignię hamulca ręcznego

 • klamki wewnątrz i uchwyty na zewnątrz samochodu.

 • bagażnik - warto odkazić matę oraz uchwyty otwierania i zamykania klapy. Można wysłać ją folią jednorazową, którą będziemy zmieniać po każdym użyciu bagażnika.

 • kluczyki do samochodu.


Na koniec wywietrzmy porządnie całe wnętrze.


Jeśli nie masz możliwości zdezynfekowania samochodu, ratunkiem może okazać się ozonowanie całego wnętrza auta. Zapytaj się o tę usługę w Twoim warsztacie samochodowym.


Źródła: 
https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.09.20033217v1.full.pdf
https://www.journalofhospitalinfection.com/article/S0195-6701(20)30046-3/fulltext
https://twojezdrowie.rmf24.pl/choroby/koronawirus-covid-19/news-jak-zrobic-srodek-do-dezynfekcji,nId,4371637

---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis na blogu ;-)! 

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć