Blog

Jak działa instalacja autogaz?

Instalacja autogaz, w skrócie instalacja LPG, to instalacja wykorzystująca gaz propan-butan. Jej montaż powoduje znaczne oszczędności na paliwie, a także przyczynia się do zachowania silnika w lepszym stanie. To, w jaki sposób instalacja gazowa działa, zależy od jej generacji.


Jak działa instalacja LPG pierwszej, drugiej i trzeciej generacji?


Instalacja pierwszej generacji to inaczej instalacja mieszalnikowa, nad lub pod ciśnieniowa. Przeznaczona do silników gaźnikowych bez katalizatora i sondy lambda, z wtryskiem paliwa. Instalacja autogaz drugiej generacji wyposażona została w elektroniczną regulacją składu mieszanki. Nadaje się do samochodów z silnikami, posiadającymi wtrysk paliwa z katalizatorem oraz sondę lambda. Mianem instalacji trzeciej generacji określa się natomiast instalacje wielopunktowe. W instalacji tego typu następuje ciągłe zasilanie gazem w fazie lotnej. Aby ją zainstalować, potrzebne są rozbudowane układy dolotowe z tworzywa sztucznego.


Działanie instalacji LPG generacji czwartej


Instalacje LPG czwartej generacji to systemy najbardziej zaawansowane technicznie. Są to instalacje wielopunktowe, zasilane gazem w fazie lotnej, poprzez elektronicznie sterowane zawory. W instalacji generacji czwartej gaz do reduktora doprowadza elektrozawór gazowy. Gdy ciśnienie zostanie zredukowane do dwóch barów, gaz w stanie lotnym kierowany jest do modułu filtrującego, który oczyszcza LPG z cząstek stałych. Następnie gaz trafia do listwy wtryskowej. Na dolocie kolektora dolotowego każdego cylindra osadzone są wtryskiwacze. Ilość podawanego gazu reguluje komputer. Do aut z bezpośrednim wtryskiem paliwa wykorzystujemy system IDEA.

---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis na blogu ;-)! 

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć