Blog

Jak wyczyścić wtryskiwacz gazu?

Wtryskiwacze gazu to kluczowe elementy nowoczesnych instalacji LPG. Odpowiadają za precyzyjne dawkowanie paliwa podawanego do silnika.

Ich sprawne działanie jest warunkiem komfortowej eksploatacji auta jeżdżącego na gazie oraz uzyskiwania satysfakcjonującego spalania i dobrych osiągów. Wtryskiwacze są elementami, które są wykonywane z bardzo dobrych materiałów i z wielką precyzją. Korzystanie z instalacji opartej o wtryskiwacze ma jednak ten mankament, że ze względu na możliwe zanieczyszczenia znajdujące się w spalanym gazie mogą one ulegać zabrudzeniu. W takiej sytuacji jedynym wyjściem może być czyszczenie wtryskiwaczy. Zobaczmy, jakimi metodami można je przeprowadzić i w jakich okolicznościach warto się zdecydować na ten zabieg.

 

Kiedy warto czyścic wtryskiwacze?

Wtryskiwacze gazu podczas normalnej eksploatacji na dobrej jakości gazie mogą wytrzymywać bardzo duże przebiegi. Niestety, nie zawsze mamy możliwość zweryfikowania czy tankowane paliwo jest najwyższej jakości. W związku z tym powinniśmy zwrócić uwagę na niepokojące symptomy, które mogą wskazywać na ich zabrudzenie.

Powodami do niepokoju o stan wtryskiwaczy może być zwiększenie ilości powstających spalin oraz zjawisko przypominające dymienie z rury wydechowej. Zastanowić powinno nas także szarpanie podczas jazdy na gazie, które przypomina fluktuacje dostępnej mocy. Również falowanie obrotów na jałowym biegu i problemy z uruchomieniem auta mogą wskazywać na zanieczyszczenie wtryskiwaczy. Zwróćmy uwagę również na pogorszenie się osiągów auta i wzrost zapotrzebowania na paliwo.

 

Jak czyścić wtryski gazu?

Istnieje kilka sposobów na czyszczenie wtryskiwaczy. W sprzedaży są np. dostępne różnego rodzaju preparaty, które mają pomóc w usunięciu powstających osadów. O wiele pewniejszą metodą jest jednak skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu, który może bardzo dokładnie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń frakcjami oleistymi i przywrócić urządzeniom pełną sprawność. Największą pewność uzyskania pożądanych rezultatów daje demontaż wtryskiwaczy i czyszczenie metodą ultradźwiękową, bądź chemiczną przy wykorzystaniu specjalnie dobranych preparatów.

 

Jak dbać o wtryskiwacze LPG?

Najlepszą formą dbania o stan wtryskiwaczy LPG jest tankowanie paliwa dobrej jakości, a także regularna wymiana filtrów fazy ciekłej i lotnej oraz czyszczenie reduktora. Warto więc pamiętać o właściwym serwisowaniu instalacji w wyspecjalizowanych warsztatach.

Wróć