Blog

Które silniki są najlepsze do montażu instalacji LPG?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy montaż instalacji LPG można przeprowadzić bez przeszkód w każdym aucie czy też są silniki, które się do tego nie nadają. Sprawdźmy, jak jest w rzeczywistości.


Założenie instalacji LPG w aucie to duża oszczędność, zwłaszcza w sytuacji, gdy cena benzyny systematycznie rośnie. Jazda na gazie oznacza nie tylko niższe koszty eksploatacji pojazdu, lecz również mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego, ponieważ spalanie gazu powoduje znacznie niższą emisję szkodliwych substancji zawartych w spalinach.


Warunki dobrej współpracy silnika i instalacji gazowej

Instalacja LPG umożliwia efektywne spalanie gazu w silniku benzynowym. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie odpowiedniej dawki gazu zamiast benzyny. Ze względu na identyczny sposób pracy instalacja LPG może być założona w każdym silniku z zapłonem iskrowym. Nie ma więc przeszkód, by dowolny pojazd wzbogacić o możliwość jazdy na gazie.

Nowoczesne instalacje gazowe są przygotowane do montażu w silnikach różnych typów o rozmaitych konstrukcjach. Sprawdzą się zarówno w starszych i mniej skomplikowanych jednostkach, jak i w bardzo nowoczesnych i wysilonych motorach. Jednak im bardziej zaawansowany technicznie pojazd, tym większa rola odpowiedniego doboru instalacji i jej prawidłowego montażu.

Silniki o prostej budowie pozwalają na łatwiejsze dopasowanie instalacji LPG, ponieważ są bardziej odporne na błędy popełnione przez niedoświadczonych instalatorów. Najłatwiej przeprowadzić montaż gazu w jednostkach, które mają pośredni wtrysk paliwa, tzn. w silnikach, gdzie dawki benzyny są podawane do kolektora dolotowego. Tu doskonale sprawdzają się systemy autogazu OPTIMA nano i OPTIMA EXPERT. Dobrze jest również, gdy motor ma hydrauliczną kompensację luzów zaworowych. Sprawia to, że ewentualne regulacje można przeprowadzać znacznie rzadziej.

W przypadku silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa do komór spalania założenie instalacji jest również możliwe i nie wiąże się z żadnymi zagrożeniami dla trwałości i kultury pracy jednostki napędowej, jednak wymaga specjalnej instalacji dostowanej do dnanego modelu silnika lub grupy silników.  Co ciekawe, w przypadku silników z wtryskiem bezpośrednim takich jak (TSI, FSI, TFSI, GDI, T-GDI, EcoBoost, SkyActiv, DISI, JTS, TBI, SIDI, DIG, DIG-T, TCE) możliwe jest założenie specjalnej instalacji autogazu ALEX IDEA, która podaje gaz w sposób pośredni, czyli do kolektora dolotowego.  Wtryskiwacze benzynowe umieszczone w komorach spalania otrzymują wówczas minimalne dawki benzyny w celu chłodzenia i czyszczenia ich głowic. System IDEA wyróżnia się ponadprzeciętną oszczędnością paliwa używanego do chłodzenia i czyszczenia wtryskiwaczy benzynowych. Specjalnie opracowany algorytm sterujący zużywa tylko od 5% do 15% benzyny, podczas gdy inne instalacje tego typu dostępne na rynku wymagają dotrysku Pb na poziomie 15-30%. System autogazu firmy ALEX jest
w stanie dokładnie obliczyć zużycie benzyny w każdym zakresie pracy silnika, co pozwala na zoptymalizowanie dotrysku benzyny pod kątem indywidualnego sposobu jazdy kierowcy.

Bardzo istotne jest jednak nie tylko dobranie odpowiedniego typu instalacji, lecz również jej w pełni profesjonalny montaż i kalibracja. Warto też mieć na uwadze fakt, że efektywne spalanie gazu wymaga bardzo dobrych warunków. Oznacza to, że silnik pracujący na gazie musi być w bardzo dobrym stanie technicznym. Przy eksploatacji takiego pojazdu trzeba więc pamiętać o regularnej wymianie oleju, kontroli luzów zaworów oraz koniecznych przeglądach całej instalacji i ewentualnych korektach jej ustawień. W pojazdach jeżdżących na LPG nie można zapominać o wymianie świec oraz dbaniu o stan kabli i cewek.

---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis na blogu ;-)! 

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć