Blog

Najczęstsze usterki instalacji LPG

Podobnie jak we wszystkich innych urządzeniach, w instalacjach LPG co jakiś czas mogą zdarzyć się różnego rodzaju awarie. Sprawdźmy, jakie usterki instalacji autogazu są najpowszechniejsze.


Stosowanie instalacji umożliwiających stosowanie gazu płynnego wiąże się z dużymi oszczędnościami, zwłaszcza wtedy, gdy samochód pokonuje dłuższe dystanse. Nowoczesne rozwiązania wykorzystywane w instalacjach LPG gwarantują wysoką wydajność, niskie koszty eksploatacyjne oraz dużą trwałość wszystkich podzespołów.

Jakie są przyczyny awarii instalacji LPG?

Osoby, które rozważają w swoim pojeździe montaż instalacji gazowej, często zastanawiają się nad tym, jakie są typowe awarie przydarzające się w autach zasilanych LPG. Paradoksalnie najwięcej problemów sprawiają jednak nie same instalacje, a pozostałe podzespoły samochodu. Jest to spowodowane tym, że auta wyposażane w instalację gazową mają już pewien przebieg, a ich silniki zwykle nie są w najlepszym stanie technicznym. W takich sytuacjach mogą się zdarzyć zarówno kłopoty z głowicą silnika, jak i zaworami. Jeśli auto nie było utrzymywane w dobrej kondycji, mogą się również pojawić problemy z instalacją elektryczną czy uszkodzeniami układu paliwowego.

Drugą grupą najczęstszych usterek pojawiających się w autach jeżdżących na autogazie, są awarie spowodowane niewłaściwym montażem. W takiej sytuacji uszkodzeniu ulegają zarówno elementy samej instalacji, jak i pozostałych podzespołów. Szczególnie czuły na zły montaż jest kolektor dolotowy oraz układ chłodzenia. W pierwszym przypadku możliwe jest pojawianie się nieszczelności tam, gdzie zamontowano wtryskiwacze, w drugim zdarzają się wycieki płynu chłodniczego i łączące się z tym przegrzewanie się silnika, a także problemy z działaniem ogrzewania.

Jeśli chodzi o uszkodzenia elementów samej instalacji LPG, to zdarzają się one niezwykle rzadko i zwykle są spowodowane zaniedbaniami użytkownika. Warto pamiętać, że instalacja gazowa wymaga regularnych przeglądów co około 10–15 tysięcy kilometrów. Ważne jest również skrupulatne wymienianie filtrów fazy lotnej i ciekłej, a także filtrów powierza. W sytuacji, gdy auto jeżdżące na LPG nie jest odpowiednio serwisowane, może dojść do uszkodzenia wtryskiwaczy lub kłopotów z parownikiem. Większość awarii może jednak być łatwo i szybko usunięta w fachowym serwisie.

---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis na blogu ;-)! 

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć