Blog

Sekwencyjny wtrysk autogazu - IV generacja instalacji LPG

Instalacje autogazu dzielą się na aż sześć generacji. W tym wpisie zajmiemy się IV generacją instalacji autogazu. Czym jest i jak działa sekwencyjny wtrysk gazu - obecnie najpopularniejszy typ instalacji na rynku? 


optimagas optimagas optimagasoptimagas optimagas
optimagas


Kiedy zaleca się montaż instalacji gazowej sekwencyjnej?

IV generacja LPG to instalacja zasilania gazem w fazie lotnej za pośrednictwem elektronicznie sterowanych wtryskiwaczy gazowych (działających bardzo podobnie jak wtryskiwacze benzyny). Przeznaczona jest do silników z wielopunktowym wtryskiem benzyny, katalizatorem i sondą lambda oraz układami diagnostyki EOBD/OBDII, które wymagają bardzo precyzyjnego dawkowania paliwa. Ten typ instalacji współpracuje z większością silników - zarówno z wtryskiem pośrednim, jak i bezpośrednim, turbodoładowanych lub bez turbin. Ceny wahają się od 2 400 zł  do nawet 6 000 zł, w zależności od rodzaju silnika (przy wtrysku bezpośrednim, konieczne są bardziej zaawansowane komponenty), liczby cylindrów i klasy instalacji. Instalacja sekwencyjna jest nowoczesną konstrukcją, która jest obecnie najbardziej powszechnym typem montowanych instalacji LPG. Z pewnością przyczynił się do tego fakt wyeliminowania mankamentów występujących w starszych generacjach. Podczas jazdy na sprawdzonej, prawidłowo zamontowanej instalacji LPG, nie doświadczysz różnic pomiędzy pracą (mocą, dynamiką) silnika zasilanym gazem, a zasilanym benzyną :-).


Co odróżnia instalację gazową sekwencyjną od pozostałych?

Podstawową różnicą pomiędzy instalacjami gazowymi starszej generacji, a instalacją sekwencyjną jest zastosowanie dokładnie tylu wtryskiwaczy gazu, ile jest w cylindrze silnika.

Zasada działania instalacji gazowej sekwencyjnej

LPG zatankowane przez wlew (4) jest magazynowany w zbiorniku (1). Następnie wielozawór (2) otwiera się i pod wysokim ciśnieniem wypuszcza paliwo w niemałą podróż. Płynny gaz wędrując umieszczoną pod samochodem magistralą gazu (3), wpada do elektrozaworu gazowego (5), a po wstępnym oczyszczeniu - do reduktora (7). W tym momencie następuje odparowanie i obniżenie ciśnienia gazu do około 2 barów. Gaz w fazie lotnej trafia do filtra fazy lotnej (8), gdzie następuje drugi etap oczyszczenia z nieczystości. Czysty przygotowany gaz wędruje prosto do wtryskiwaczy (10) i finalnie dostaje się do kolektora dolotowego (do każdego kanału dolotowego oddzielnie) oraz komór spalania silnika. Moment podania gazu do poszczególnych kanałów kolektora ssącego jest jednakowy z sekwencją pracy silnika na benzynie.  Mózgiem całej operacji jest zaawansowany komputer sterujący - sterownik (11). Jako dyrektor instalacji - steruje elektrozaworami, monitoruje parametry gazu (temperaturę, ciśnienie), określa czasy otwarcia/zamknięcia wtryskiwaczy (mogą być różne dla osobnych cylindrów) oraz dba o płynne przejście między rodzajami paliwa (gdy wciskasz przycisk benzyna/gaz (12)). Ostatnim elementem jest właśnie 'ten przycisk' - centralka (12) zamontowana w kabinie kierowcy.

optimagas


Elementy instalacji gazowej czwartej generacji

Instalacja sekwencyjnego wtrysku gazu (IV generacji) składa się z następujących elementów:

 1. Zbiornik gazu - może być zamontowany wewnątrz lub na zewnątrz pojazdu. Zazwyczaj w autach osobowych montuje się zbiorniki toroidalne - montowane we wnęce na koło zapasowe oraz zbiorniki cylindryczne - montowane w przestrzeni bagażowej.

 2. Wielozawór - kontroluje proces tankowania gazu do zbiornika oraz jego przepływ do dalszych części systemu. Działanie opiera się na prostych i niezawodnych rozwiązaniach mechanicznych, co czyni użytkowanie zbiornika całkowicie bezpiecznym, nawet w tak ekstremalnych sytuacjach jak kolizja drogowa czy pożar samochodu. Sprawdzonym i przetestowanym wielozaworem jest OCTOPUS

 3. Magistrala gazu - rurka termoplastyczna lub miedziana, która łączy zbiornik z elektrozaworem.

 4. Wlew gazu z zaworem zwrotnym - umożliwia napełnienie zbiornika gazem. Dziś standardem jest praktyczne umieszczanie go pod klapką wlewu paliwa, choć niektórzy wolą mieć go w tylnym zderzaku (często spotykany w starszych instalacjach LPG).

 5. Elektrozawór - otwiera lub zamyka przepływ gazu w stanie ciekłym. Montowany jest wtedy, gdy reduktor nie posiada zintegrowanego elektrozaworu. Polecamy zawór gazowy LPG-MAX.

 6. Filtr gazu fazy ciekłej - zintegrowany z reduktorem lub montowany osobno. Filtruje gaz w stanie ciekłym.

 7. Reduktor (parownik) - odpowiada za stabilność ciśnienia gazu podczas pracy silnika. Zazwyczaj występuje ze zintegrowanym zaworem gazowym. Reduktory dobiera się według mocy slinika: do 150 KM zalecamy reduktor SHARK 1200, do 200 KM - SHARK 1500, do 320 KM - TURBOT 1200, a do 360 KM - TURBOT 1500.

 8. Filtr fazy lotnej - wykorzystując siłę odśrodkową rozprężonego gazu w stanie lotnym, eliminuje drobne zanieczyszczenia i odwirowuje frakcje oleiste występujące w gazie. Montowany jest przed wtryskiwaczami. W naszych instalacjach stosujemy znany na rynku filtr Ultra 360°.

 9. Mapsensor - zintegrowany czujnik ciśnienia i temperatury gazu. Dostarcza dane do sterownika, w celu wprowadzenia korekt do wtryskiwaczy. Tutaj sprawdzi się mapsensor PTS-01.

 10. Wtryskiwacze - montowane pojedynczo lub połączone w zestaw. Wtryskują precyzyjne dawki gazu do kanałów kolektora ssącego. Polecamy flagowe wtryskiwacze Barracuda.

 11. Sterownik - mózg całej instalacji autogazu. Zaawansowany komputer sterujący pracą wszystkich elementów systemu. Świetnie sprawdzą się tu sterowniki: OPTIMA nano, OPTIMA EXPERT oraz OPTIMA PICO.

 12. Centralka (przełącznik benzyna/gaz) - wskazuje aktualny poziom gazu w zbiorniku oraz umożliwia wybór paliwa na którym ma pracować silnik. Zobacz centralkę OPTIMA.


Zaawansowane technologie

Podzespoły instalacji są uzbrojone w inteligentną elektronikę, która kontroluje gaz podczas całej drogi od zbiornika, aż do silnika.

 • Wiedzieliście, że wielozawór (2) łączy w sobie, aż 7 mini-zaworów, które dbają o 100% bezpieczeństwo użytkowania LPG ;-)? Są to: zawór elektromagnetyczny, zawór ogniowy, zawór nadmiernego wypływu, nadciśnieniowy zawór bezpieczeństwa, ręczny zawór roboczy (serwisowy), zawór zwrotny oraz zawór napełnienia 80%.

 • Każdy reduktor (7) posiada czujnik temperatury obudowy (nie mylić z elektrozaworem!). Zastanawiałeś się, dlaczego "butując" na zimnym silniku, sterownik przełącza zasilanie z gazu na benzynę? Nie, nic się nie zepsuło ;-). Jeśli duża dawka przyjmowanego płynnego paliwa ma za niską temperaturę, reduktor szybko wysyła sygnał do sterownika (11) - "Gaz jest jeszcze za zimny, nie zdążę odparować! Przełączaj na benzynę!".

 • Centralka (12) stosowana w instalacji IV generacji ma funkcję automatycznego uruchamiania silnika na benzynie. Dopiero wtedy gdy silnik osiągnie właściwą temperaturę, sterownik (11) przełącza instalację z benzyny na gaz.

 • Mapsensor (9) mierzy ciśnienie gazu podawanego do wtryskiwaczy, a także podciśnienia generowanego w układzie dolotowym. Przekazuje dane dla komputera sterującego (11), który koryguje i dobiera odpowiednie czasy wtrysku gazu. 

 • Większość instalacji IV generacji ma opcję awaryjnego uruchamiania silnika na gazie w przypadku usterki układu benzynowego. Schemat działania operacji różni się w zależności od producenta instalacji. 



Jak widzisz - IV generacja instalacji LPG to bardzo "mądry" i bezpieczny system. Zaawansowana elektronika, rygorystyczne testy części, najlepsze materiały oraz dojrzałość na rynku sprawiają, że sekwencyjny wtrysk autogazu, pomimo istniejących kolejnych generacji instalacji LPG, nadal pozostaje najczęściej montowanym na świecie. Przekonaj się sam i wybierz zestaw OPTIMA. Listę rekomendowanych warsztatów znajdziesz na https://optimagas.com/znajdz-najblizszy-warsztat

---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis na blogu ;-)! 

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć