Blog

Serwisowanie instalacji LPG - wszystko co musisz wiedzieć

Najlepszą metodą, która pozwoli na bezproblemowe użytkowanie auta na gaz, jest jej właściwe serwisowanie i przeprowadzanie regularnych przeglądów instalacji LPG. Sprawdź, jak często powinny one być wykonywane i co warto podczas nich skontrolować.

optimagas optimagas optimagas optimagas optimagas

Instalacja LPG to świetny pomysł pozwalający na zmniejszenie kosztów eksploatacji samochodu. By jednak móc z niej w pełni korzystać, trzeba dbać o odpowiedni stan wszystkich składających się na nią urządzeń. Rozregulowana instalacja może zwiększać zużycie paliwa, a w najgorszym przypadku, doprowadzić do uszkodzenia innych podzespołów. Niestety, wielu kierowców aut zasilanych LPG ignoruje ten obowiązek.

Jak często należy przeprowadzać przegląd instalacji gazowej w samochodzie?

Przeglądy należy wykonywać regularnie - interwał wizyty w serwisie to 1 raz w roku lub po przejechaniu 10 000 km. Najlepszym okresem na przegląd LPG jest wiosna - zimą instalacja użytkowana jest w najcięższych warunkach, więc to dobry czas na kontrolę (wy)eksploatowanych części. Ponadto auto z instalacją autogazu, musi co roku przechodzić obowiązkowe badanie techniczne (diagnosta sprawdza m.in. świadectwo homologacji zbiornika oraz sposób montażu instalacji). Poza zalecanymi wizytami warto odwiedzać specjalistyczny warsztat zawsze wtedy, gdy zauważymy niepokojące objawy/usterki instalacji. 


Zbiornik gazu wymaga legalizacji co 10 lat.
 Po tym czasie powinien być poddany ponownej legalizacji lub zostać wymieniony na nowy. Związane jest to z faktem, że zbiornik gazu to element, który musi wytrzymywać spore ciśnienie. Orientacyjny koszt uzyskania nowej homologacji (zależny od, m.in. rodzaju zbiornika czy jego wieku), nie powinien przekraczać 250 zł. Porównując to do kosztów instalacji, które zwracają się średnio po roku, jest to nieznaczna wada. 

optimagas

Fot. 1 - Diagnostyka komputerowa pozwala na sprawdzenie błędów, kontrolę sterownika gazowego i benzynowego, a w razie potrzeby - dostrojenie lub aktualizację oprogramowania instalacji.

Ile kosztuje serwis instalacji LPG?

Serwisowanie instalacji LPG wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami, na szczęście są one stosunkowo niewielkie. Koszt około 100-120 zł (robocizna + części) za roczny przegląd zwraca się ze sporą nawiązką w postaci niższych rachunków za paliwo. Jeśli wykryte zostaną dodatkowe usterki, należy liczyć się z większym rachunkiem. Do dodatkowych wydatków, należy dorzucić koszt corocznych badań technicznych auta wyposażonego w instalację LPG, który wynosi 160 zł (zamiast standardowych 99 zł).


Jakie czynności powinny być wykonane w ramach przeglądu?

  • Diagnostyka komputerowa - kontrola sterownika gazowego i benzynowego. Podpięcie pod komputer pozwala na sprawdzenie ewentualnych błędów, a w razie potrzeby - dostrojenie oprogramowania instalacji.

  • Wymiana filtrów gazowych - w instalacji znajdują się zazwyczaj dwa rodzaje filtrów - filtr fazy lotnej i ciekłej. Oba filtry muszą być wymieniane na każdym przeglądzie instalacji. Dopuszczenie do mocnego zabrudzenia filtrów, może skutkować uszkodzeniem reduktora i/lub wtryskiwaczy!

  • Sprawdzenie reduktora - jeśli wyczuwasz nierówną pracę silnika (szczególnie na biegu jałowym), koniecznie zgłoś to mechanikowi wykonującemu przegląd.

  • Sprawdzenie szczelności - detektorem gazu sprawdza się szczelność połączeń i elementów całej instalacji LPG. Pod żadnym pozorem gaz nie może się ulatniać! Jeśli więc czujesz nieprzyjemny zapach gazu - umów się na wizytę do serwisu!

  • Sprawdzenie przewodów - sprawdza się stan przewodów i izolacji, styków elektrycznych oraz magistrali umieszczonej pod samochodem, którą przepływa gaz.

  • Kontrola węży i opasek - wszystkie gumowe węże oraz opaski zaciskające muszą być skontrolowane.


optimagas

Fot. 2 - Zdjęcie zabrudzonego wkładu filtra fazy lotnej Ultra 360°. Klient powiedział, że 'Auto ciężko przełączało się na gaz'. Wymiana filtrów jest jedną z najważniejszych czynności przeglądu instalacji LPG.


W autach z instalacją gazową warto również pamiętać o częstszym sprawdzaniu stanu instalacji elektrycznej, świec, przewodów czy kontroli stanu płynu chłodzącego. Listę rekomendowanych warsztatów, w których wykonasz serwis instalacji, znajdziesz na https://optimagas.com/znajdz-najblizszy-warsztat

---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis na blogu ;-)! 

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć