Blog

Co może świadczyć o awarii instalacji gazowej?

Instalacje gazowe, które są prawidłowo zamontowane i zbudowane w oparciu o podzespoły pochodzące od sprawdzonego producenta, bardzo rzadko są przyczynami kłopotów. Problemy mogą się jednak pojawić wówczas, gdy użytkownik auta zapomina o regularnym odwiedzaniu serwisu i wymianie filtrów gazu oraz powietrza. Sprawdźmy, jakie są typowe usterki związane z instalacją LPG.

optimagas optimagas optimagas optimagas

Źródłem usterek bywa też nieumiejętny montaż albo źle przeprowadzona kalibracja. Niekiedy awaria instalacji gazowej może być spowodowana oszczędnościami montażysty i zastosowaniem części o niskiej jakości. Zobaczmy, jakie symptomy mogą świadczyć o uszkodzeniu instalacji gazowej. 


Symptomy awarii instalacji LPG i ich możliwe przyczyny

Na wstępie przyjmijmy, że cała instalacja została poprawnie zamontowana w profesjonalnym warsztacie, z należytą dokładnością.

  • Pogorszenie się osiągów samochodu

Jedną z częściej obserwowanych oznak awarii instalacji LPG są gorsze osiągi auta. Pojawiają się problemy z przyspieszaniem, a auto nie rozpędza się do prędkości osiąganych wcześniej. Choć przyczyn takiej sytuacji może być wiele, najczęściej powodem jest poważne zabrudzenie filtrów. Zazwyczaj jest ono spowodowane przedłużeniem okresu między przeglądami, które powinny być wykonywane co 10–15 tysięcy kilometrów. Jeśli filtry są w porządku, sprawdźmy dokładnie czy winowajcą problemów nie jest reduktor.

Spadki mocy samochodu, dławienie się lub nawet gaśniecie mogą być objawami problemów z układem zapłonowym. Z uwagi na specyfikę paliwa LPG, układ zapłonowy narażony jest na znacznie większe obciążenia. W instalacjach mieszalnikowych mogą występować charakterystyczne "strzały". Wtedy warto zacząć od najtańszych elementów - świec zapłonowych. Jeśli wymiana nie przyniesie poprawy - szukamy dalej - sprawdźmy przewody zapłonowe. Przy ich wymianie nie zapomnijmy o filtrze.

Jeśli wszystkie podzespoły wydają się być sprawne, to spadki osiągów auta mogą być spowodowane błędem ludzkim - niepoprawną konfiguracją i kalibracją instalacji. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z usług sprawdzonych warsztatów specjalizujących się w instalacjach LPG.

  • Nierówna praca silnika lub szarpanie

Kolejnymi częstym objawem jest nieregularna praca silnika, która oznacza falujące obroty oraz szarpanie podczas jazdy. Ten problem zwykle wynika z uszkodzenia jednego z podzespołów wykonawczych. W większości przypadków jest to związane z zabrudzeniem czy awarią wtryskiwaczy albo z kłopotami ze szczelnością kolektora dolotowego. Zanieczyszczenie wtryskiwaczy może być usunięte, np. dzięki czyszczeniu ultradźwiękowemu, jednak poważniejsze awarie mogą wymagać ich wymiany. Problemy dotyczące kolektora dolotowego bardzo często są spowodowane rozszczelnieniem połączeń. Niestety, w sytuacji, w której ich przyczyną jest uszkodzenie kolektora, trzeba wymienić całą część.

  • Gasnący silnik po przełączeniu na benzynę

To jeden z najczęstszych problemów trapiących auta z instalacją LPG. Zazwyczaj winowajcą jest mechanik, który albo źle zamontował instalację, albo została ona błędnie skalibrowana (np. norma warunków spalania gazu, ustalono tak samo jak dla benzyny).

  • Problemy z jazdą na benzynie

Podczas eksploatacji samochodu z instalacją gazową zdarza się także, że auto odmawia posłuszeństwa podczas prób jazdy na benzynie. Zazwyczaj powodem takich problemów są kłopoty z wadliwie działającą elektroniką. Przyczyną mogą być złe ustawienia lub awaria sterownika, a także uszkodzenia czujników.

  • Przegrzewanie się silnika

W autach z LPG pojawiają się też niekiedy problemy ze zbyt szybko rosnącą temperaturą silnika i jego przegrzewaniem. Źródłem tego typu kłopotów może być nieszczelność pojawiająca się przy podłączeniu reduktora do układu chłodzenia. W takiej sytuacji zwykle występują też problemy z efektywnym działaniem ogrzewania.

  • Wyczuwalny zapach gazu

Gdy zapach gazu staje się wyczuwalny, najprawdopodobniej mamy do czynienia z niewielkimi nieszczelnościami instalacji lub układu wydechowego. W takim przypadku należy udać się do mechanika i wykonać test szczelności. Mieszanka propan-butan charakteryzuje się bardzo intensywnym zapachem, więc najczęściej w samochodzie wyczuwamy nawet najmniejszą nieszczelność, która zazwyczaj nie stanowi zagrożenia.

optimagas

Fot.1 - Zdjęcie zabrudzonego wkładu filtra fazy lotnej Ultra 360°. Klient powiedział, że 'Auto ciężko przełączało się na gaz'. Wymiana filtrów jest jedną z najważniejszych czynności przeglądu instalacji LPG.


Dbaj o swoje auto

Pamiętaj, że porządna instalacja LPG wymaga renomowanego warsztatu. Ponadto "Lepiej zapobiegać, niż leczyć" dlatego dbaj o swoje auto i wykonuj regularne przeglądy auta oraz instalacji. Nawet najlepsza instalacja LPG ulega naturalnemu zużyciu, ale koszty wymiany części eksploatacyjnych nie powinny przerażać. Szczególnie jeśli wydatki zestawimy z oszczędnościami, jakie daje nam jazda na autogazie ;-).


Wpis: 
Serwisowanie instalacji LPG - wszystko co musisz wiedzieć


Znajdź warsztat LPG blisko Ciebie: 
https://optimagas.com/znajdz-najblizszy-warsztat

---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis na blogu ;-)! 

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć