Blog

Rodzaje instalacji gazowych - krótkie porównanie generacji

Instalacje gazowe są bardzo popularne, ponieważ pozwalają na duże oszczędności w kosztach eksploatacji pojazdu. Wśród instalacji przeznaczonych do zasilania aut gazem LPG znajduje się kilka generacji urządzeń. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Gaz jest znacznie tańszy od benzyny, co przekłada się na mniejsze wydatki związane z tankowaniem. Używanie auta jeżdżącego na gazie wymaga wprawdzie inwestycji w zakup i montaż niezbędnej instalacji LPG, jednak zakup amortyzuje się zwykle całkiem szybko, o ile jeździmy autem dość często. Jak wyglądają i czym charakteryzują się kolejne generacji instalacji LPG?


Generacje instalacji LPG - krótkie porównanie

I generacja - Instalacje podciśnieniowe z ręczną regulacją

Najwcześniejsze wersje instalacji LPG były zaprojektowane do użytku z silnikami gaźnikowymi i silnikami z wtryskiem bez sondy lambda i katalizatora. Nie miały modułów elektronicznych, opierając się wyłącznie o rozwiązania mechaniczne. Gaz był zamieniany w reduktorze-parowniku na formę lotną, po czym dawka dobrana zgodnie z nastawami instalacji trafiała do miksera, a po złączeniu z powietrzem do cylindra, gdzie następuje spalanie.Ten typ instalacji charakteryzuje się brakiem możliwości dostosowania mieszanki gazowej do parametrów pracy silnika.


II generacja - Instalacje podciśnieniowe z elektroniczną regulacją

Druga generacja instalacji LPG była przeznaczona do samochodów z wtryskiem paliwa z podstawowym sterowaniem elektroniczny oraz sondą lambdą i katalizatorem. Posiadała możliwość zmiany dawki dostarczanego do kolektora dolotowego gazu w zależności od warunków pracy silnika. Podobnie jak w przypadku I-wszej generacji płynny gaz trafiał przez wielozawór do reduktora-parownika. Następnie poprzez attutor (regulator dawki gazu) przechodził do miksera, by na końcu znaleźć się w kolektorze.

III generacja - Wtrysk ciągły gazy w fazie lotnej

Trzecia odsłona instalacji LPG była dedykowana autom z wielopunktowym wtryskiem paliwa sterowanym elektronicznie, z katalizatorem, które stawały się coraz bardziej popularne. W urządzeniach tego rodzaju nie jest już potrzebny mieszalnik, ponieważ gaz jest dostarczany pod ciśnieniem i łączony z powietrzem już w kolektorze dolotowym. Jego podawana ilość uzależniona jest od tego, ile powietrza trafia do silnika. W odróżnieniu od poprzednich generacji, gaz jest doprowadzony z reduktora do każdego cylindra przez wtryskiwacz gazu lub rozdzielacz gazu.

IV generacja - Sekwencyjny wtrysk gazu

Czwarta generacja instalacji LPG wyróżnia się zastosowaniem sekwencyjnych wtryskiwaczy gazu. Ten rodzaj instalacji posiada jednostopniowy reduktor, z którego gaz transportowany jest prosto do wtryskiwaczy, a dalej bezpośrednio do cylindrów. Odpowiednia dawka LPG jest dobierana na podstawie informacji z czujników w taki sam sposób jak w przypadku benzyny. Wtryskiwacze są zamontowane w kolektorze każdego cylindra, więc ilość paliwa dokładnie odpowiada zapotrzebowaniu silnika i może być zupełnie inna dla każdego cylindra. 4 generacja instalacji bardzo dobrze współpracuje z komputerem sterującym pracą silnika i nie powoduje w nim błędów.

Fot. 1 - Nowoczesne instalacje czwartej generacji dają możliwość uzyskiwania podobnych osiągów, jak przy zasilaniu benzyną. W przypadku tego rodzaju systemów bardzo ważna jest zarówno jakość używanych w instalacji podzespołów, jak i przeprowadzanego montażu i kalibracji.

Zobacz wpis: Sekwencyjny wtrysk autogazu - IV generacja instalacji LPG


V generacja - Sekwencyjny wtrysk gazu w fazie ciekłej

Działanie tego typu instalacji jest analogiczne do działania benzynowych układów wtryskowych. Instalacje autogazu V generacje przeznaczone są do silników, które wymagają bardzo precyzyjnego dawkowania paliwa. W tym rodzaju instalacji gaz wtryskiwany jest w okolicy zaworów dolotowych, a odparowuje dopiero w kanałach dolotowych.


---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis na blogu ;-)! 

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć