Blog

Czy montaż instalacji LPG się opłaca?

Benzyna czy gaz? Przez bardzo wysokie ceny paliw, kierowcy z coraz większym zainteresowaniem rozważają montaż instalacji LPG. Czy warto zainstalować instalację autogazu? Czy montaż LPG opłaci się dla każdego? Sprawdź, czy konwersja na autogaz jest dla Ciebie. Samodzielne przeprowadzenie wyliczeń ułatwi kalkulator oszczędności LPG.

optimagas optimagas optimagas

Wysokie ceny benzyny skłaniają wielu kierowców do myśli o autogazie. Jazda samochodem wyposażonym w instalację LPG może nam przynieść znaczne oszczędności. Jednak instalacja LPG wiąże się zarówno z wydatkiem na sam system, jak i koniecznością zapłacenia za jego montaż. W tej sytuacji warto dokładnie przeanalizować czy inwestycja w gaz będzie dla nas opłacalna. 

Czy LPG nadal się opłaca? Sprawdźmy!


Za litr autogazu zapłacimy około połowę mniej od litra benzyny.
Paliwo LPG sukcesywnie tanieje, szybciej niż klasyczne paliwa silnikowe - benzyna i olej napędowy. W czasie gdy autogaz staniał o 19 gr, benzyna potaniała tylko o 7 gr (dane z okresu od 19.12.2019 do 26.02.2020). Dotychczasowe trendy pokazują, że różnica w cenach obu paliw, może zwiększyć się jeszcze bardziej (oczywiście na korzyść LPG). Obecnie różnica cenowa między LPG, a PB wynosi 2 zł i 67 gr (dane z 28.02.2020). Dzięki temu autogaz nadal pozostaje o wiele bardziej atrakcyjnym paliwem niż PB. Co więcej - nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić 😊...

Oszczędności uzależnione są przede wszystkim od pokonywanych przebiegów. Pamiętaj też, że im więcej jeździsz, tym montaż instalacji bardziej Ci się opłaca. Jeśli auto służy Ci głównie do pokonywania kilkukilometrowych, krótkich dystansów (np. do pracy i z powrotem, do sklepu po bułki, na siłkę), oszczędności z jazdy na LPG będą nieduże. Co innego, jeśli regularnie przejeżdżasz średnie i długie dystanse, a w weekendy lubisz podróżować ;-). Dodatkowo im większy i bardziej paliwożerny samochód posiadasz, tym szybsze i większe zyski osiągniesz jeżdżąc na LPG (spokojnie, autogaz w drogim aucie nie jest profanacją, ani powodem do wstydu! - czytaj dalej).

Ford Mustang czy Ford Focus?


Wiedziałeś, że przejechanie dystansu 100 km 5-litrowym Mustangiem z silnikiem V8 420KM + LPG, może kosztować tyle samo co przejechanie Fordem Focusem 1.6 100KM bez LPG? To jak, którym Fordem wolałbyś jeździć? ;-) Odpowiedź jest chyba oczywista. OK, jeśli jednak wolisz mniejsze auta (co też rozumiemy) wyobraź sobie, że na koniec miesiąca wpada Ci do portfela kilka stówek, a przejechanie trasy Gdańsk-Kraków kosztuje Cię 120 zł (Opel Corsą 1.4 90KM + LPG). Jak widzisz - to nie utopia, a realne korzyści z jazdy na autogazie.


optimagas

Fot. 1 - Instalacja LPG OPTIMA w tym Fordzie Mustang z silnikiem 5.0 o mocy 450KM z 2015 roku, wraz z montażem kosztowała 5400 zł. Zakładając średni miesięczny przebieg 2 000 km, instalacja zwróci się już po 6 miesiącach, a klient zaoszczędzi 1012 zł miesięcznie, 12 144 zł rocznie, a w perspektywie 5-ciu lat aż 60 720 zł. Instalację zamontowano w firmowym warsztacie ALEX w Kleosinie, a jej koszt wyniósł 5400 zł (do obsłużenia tak dużej mocy silnika, wymagane jest zamontowanie dwóch reduktorów gazu - stąd wyższa cena).

Kiedy montaż LPG się (nie) opłaca?


Najlepsi producenci instalacji LPG oferują swoim klientom wszystkie dane dotyczące proponowanych przez siebie rozwiązań, które ułatwiają podjęcie decyzji o montażu gazu. Dzięki szczegółowemu przedstawieniu wszystkich parametrów, można bez problemu określić czy w naszym przypadku taka instalacja ma ekonomiczne uzasadnienie. Wyjaśniamy, jak zrobić to krok po kroku.

  1. Do sprawdzenia opłacalności powinniśmy dysponować dokładnymi danymi, na temat tego ile benzyny spala nasze auto oraz ile kilometrów przejeżdżamy każdego miesiąca. Da nam to podstawę do oszacowania poziomu ponoszonych obecnie wydatków.

  2. Następnym krokiem jest obliczenie, jak dużo gazu zużyjemy na pokonanie takiego dystansu. Producenci urządzeń LPG prezentują zwykle sprawdzone uśrednione wartości pozwalające na dokonanie takiego przeliczenia.

  3. Porównując obie wartości, musimy też uwzględnić to, że pracująca instalacja gazowa również będzie potrzebowała pewnej ilości benzyny. Ta wartość zależy w dużym stopniu od ustawień wybranych przy montażu instalacji, jednak można ją dość precyzyjnie oszacować.

  4. Do wyliczenia kosztów jakie poniesiemy, trzeba również dodać koszt samej instalacji LPG. By to zrobić, musimy jeszcze określić, jak długo zamierzamy eksploatować auto po jej założeniu. Zwykle zależy to od jego wieku, przebiegu i stanu technicznego.optimagas

Fot. 2 - Kalkulator oszczędności OPTIMA uwzględnia w swoich obliczeniach takie parametry jak: aktualne ceny autogazu i benzyny (pobierane ze strony www.e-petrol.pl), amortyzację czy ewentualny dotrysk benzyny.

Jak działa kalkulator LPG w samochodzie?


Dysponując powyższymi informacjami, możemy sprawdzić czy instalacja przyniesie nam jakiekolwiek korzyści, a jeśli tak to w jakiej wysokości. Ponieważ samodzielne wykonywanie takich obliczeń jest dosyć żmudne, szczególnie gdy chcemy sprawdzić dane dla różnych okresów użytkowania auta, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie specjalnego kalkulatora oszczędności OPTIMA. Wystarczy, że podasz średnie zużycie benzyny na 100 km i średni miesięczny przebieg, a kalkulator poinformuje Cię o oszczędnościach w ujęciu miesięcznym i rocznym. Możesz też podać koszt instalacji LPG, jeżeli go już znasz. Jeżeli nie, przyjmij kwotę domyślną 2500 zł (jest to średni koszt montażu instalacji do przeciętnego auta – czyli samochodu do 4 cylindrów o mocy silnika do 220 KM). W celu dokładnych wyliczeń, możesz modyfikować wszystkie domyślnie ustawione wartości.

optimagas

Fot. 3 - Instalacja LPG OPTIMA w tym Hyundai'u Tucson z silnikiem 2.0 z 2007 roku, przy średnim miesięcznym przebiegu 2200km, pozwoli zaoszczędzić aż 490 zł miesięcznie (5 880 zł rocznie, 23 520 zł w ciągu 4 lat). Instalację zamontowano w firmowym warsztacie ALEX w Kleosinie, a jej koszt wraz z montażem wyniósł 2 600 zł.


A jakie są dodatkowe koszty przy LPG? Ile kosztuje sama instalacja LPG? Ile trzeba przeznaczyć na serwisowanie oraz na jakie wydatki trzeba się przygotować? O tym przeczytasz w poniższych wpisach:

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat instalacji LPG, sprawdź nasze pozostałe wpisy na blogu OPTIMA:

 

---


Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis na blogu ;-)! 

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć