Blog

Czym są paliwa gazowe: LPG, CNG i LNG?

Tańsze i bardziej przyjazne środowisku, niż diesel czy benzyna. Do zasilania samochodów używa się zazwyczaj dwóch rodzajów gazów – znanego LPG oraz mniej popularnego CNG. Coraz bardziej popularny robi się również LNG. Czym różnią się te trzy rodzaje paliwa?

optimagas optimagas optimagas optimagas

LPG, a CNG i LNG?

W Polsce króluje LPG (ang. Liquefied Petroleum Gas). To mieszanina propanu z butanem w stanie ciekłym, w różnych proporcjach. Pozyskiwany jest w wyniku procesu rafinacji ropy naftowej. Używany jest również w kempingowych butlach gazowych.

Z kolei CNG (ang. Compressed Natural Gas) to naturalny gaz ziemny sprężony do 20-25 MPa i magazynowany pod wysokim ciśnieniem (200ATM). Wydobywany jest spod ziemi ze złóż. Składa się z cząsteczek metanu (CH4), które przy odpowiednim dostępie powietrza, spalają się całkowicie, bez emisji cząstek stałych. Gaz ziemny wykorzystywany jest także jako paliwo autobusów miejskich, systemów grzewczych i kuchenek gazowych.

Natomiast LNG (ang. Liquefied Natural Gas) to naturalny gaz ziemny w ciekłym stanie skupienia (skroplony), który coraz częściej zaczyna być stosowany do zasilania silników pojazdów ciężarowych, autobusów i statków. To ten sam gaz ziemny co CNG, różniący się jedynie stanem skupienia.


Przydatny link: CNG-LNG.pl


optimagas

Fot. 1 - Gaz ziemny jest naturalnym paliwem wydobywanym ze złóż znajdujących się w skorupie ziemskiej. Stanowi mieszaninę gazów - metanu z innymi gazami palnymi oraz związkami niepalnymi. Skład gazu zależy od miejsca jego wydobywania oraz od technologii zgazowania. Zawartość metanu powoduje, iż w procesie spalania nie tworzą się pyły i nie powstają stałe odpady. W wyniku różnorodnych procesów chemicznych skład gazu ulega zmianom i końcowym produktem jest gaz ziemny przystosowany do transportu siecią gazociągów i użytkowania go w coraz większej liczbie urządzeń opartych na technologii gazowej. Gaz ziemny spala się charakterystycznym niebieskim płomieniem. (źródło: PGNiG)


Porównanie

Wszystkie te gazy w temperaturze pokojowej mają postać lotną. Skrapla się/Spręża je by ich transport oraz magazynowanie było łatwiejsze. Aby porównać ich objętość, porównajmy ile gazu (po rozprężeniu) możemy uzyskać z 1L cieczy:

  • w przypadku LPG: z 1L cieczy możemy uzyskać 270 litrów gazu w stanie lotnym

  • w przypadku CNG: z 1L cieczy możemy uzyskać 350 litrów gazu w stanie lotnym

  • w przypadku LNG: z 1L cieczy możemy uzyskać 600 litrów gazu w stanie lotnym.


Na całym świecie jeździ około 23 mln aut zasilanych CNG i LNG, co równa się 1,3% całkowitej liczby pojazdów. W Europie jeździ ich 2 mln, a najwięcej we Włoszech i Niemczech. Przewiduje się, że do 2020 r. liczba samochodów na gaz wzrośnie nawet do 10 mln. Najważniejsze powody takich prognoz to: ekologia, niższe koszty eksploatacji, rosnąca infrastruktura i popularność oraz regulacje prawne, a także przywileje czy dopłaty rządowe (Niemcy).



Ponadto:

  • LPG w stanie lotnym jest cięższe od powietrza, to znaczy, że opada na dół i zbiera się przy ziemi.

  • LPG jako paliwo dla transportu jest źródłem czystszej energii, ponieważ emituje ok. 20% mniej związków węgla niż benzyna. Redukcja zanieczyszczeń w transporcie dzięki LPG może wynosić: ok. 10–15% mniej CO2, 20% mniej CO, ok. 60% mniej węglowodorów.

  • CNG i LNG w stanie lotnym są lżejsze od powietrza, co oznacza, że po ulotnieniu unoszą się do góry i nie stanowią zagrożenia wybuchem.

  • CNG i LNG, wg ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, są zaliczane do paliw bezemisyjnych, a pojazdy nimi zasilane traktowane są na równi z pojazdami elektrycznymi

  • Zarówno CNG oraz LNG to najbardziej ekologiczne paliwa dostępne na rynku – metan, a więc ich główny składnik, przy odpowiednim dostępie do powietrza spala się bezemisyjnie.

optimagas

źródło: https://polskieradio24.pl/42/3167/Artykul/2373734,Od-2023-r-Polska-uwolni-sie-od-gazu-z-Rosji-Moze-go-zastapic-surowiec-z-innych-krajow





Zobacz też: Gaz letni, a gaz zimowy

Zobacz też: Historia LPG w Polsce i na świecie

Zobacz też: Dlaczego LPG jest tańsze od benzyny i ropy?


---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis ;-)!

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć