Blog

Gaz letni, a gaz zimowy

1 kwietnia na stacjach zatankujemy "gaz letni". Czym jest letnie LPG i czy różni się ono od mieszanki zimowej? Co warto o tych dwóch rodzajach mieszanek wiedzieć? Dlaczego zimą skład autogazu musi być odmienny od wersji letniej? Zapraszamy do wpisu.

optimagas optimagas optimagas


Gaz LPG jest ciekłą mieszaniną propanu
(C3H8) i butanu (C4H10) oraz śladowych ilości innych związków chemicznych. Te dwa główne składniki autogazu mogą występować w różnych proporcjach. Wymagania jakościowe dla skroplonego gazu stosowanego jako paliwo silnikowe, określa norma PN-EN 589, tzw. norma autogazowa. To właśnie w niej znajdziemy rozróżnienie LPG na okres letni i zimowy.


Jak wygląda parowanie LPG i dlaczego jest ważne?

Zatankowane ciekłe paliwo LPG musi 'wydostać się' ze zbiornika, do dalszych części instalacji. Jest to możliwe dzięki nadciśnieniu, które wytwarza się pod wpływem temperatury otoczenia. W zbiorniku następuje częściowe odparowanie płynnego paliwa. Wtedy, tuż nad powierzchnią autogazu powstaje poduszka powietrzna, która wywiera nacisk na ciecz i "przepycha" ciepłe paliwo do układu. Tak więc prężność - podciśnienie to warunek konieczny do jazdy na autogazie, a różne mieszanki LPG te ciśnienie zagwarantują.


Kluczowa jest prężność par

Należy przypomnieć, że parowanie butanu ustaje w temperaturze około -0,5°C. Gaz ten nie zamarza, lecz po prostu przestaje wrzeć. A gdy gaz nie paruje - instalacja gazowa nie działa. Gdybyśmy zatankowali do zbiornika LPG czysty butan, to przy temperaturze -5°C, gaz byłby płynny... A zimowe temperatury spadają nawet do -30°C - co w tym przypadku? I tu właśnie wkracza propan, który przestaje parować dopiero przy
-43 °C.
Dlatego zimowy gaz zawiera około 60% propanu, a butanu 40% - w ten sposób zwiększamy prężność (lotność) par gazu.

W przypadku gazu letniego, proporcje są wręcz odwrotne - zawartość propanu wynosi około 40%, a butanu 60%. W okresie letnim zbyt wysoka prężność, mogłaby powodować odparowanie gazu za wcześnie - już w przewodach instalacji, co skutkowałoby nieprawidłowościami w działaniu silnika. Dlatego też, gdybyśmy latem/jesienią zatankowali gaz do pełna i zaczekalibyśmy do zimy, potem przy -15°C jazda na gazie nie byłaby możliwa. Z kolei na gazie zimowym można jeździć latem.

Podsumowując, skład mieszanki LPG jest podyktowany warunkami pogodowymi. Proporcje propanu i butanu są dobierane do panującej temperatury oraz związanej z nią prężności par. Właśnie ten parametr odpowiada za przemieszczanie się (parowanie) LPG ze zbiornika do dalszej części instalacji gazowej. Jak to wygląda?

optimagas

Fot. 1 - W Polsce okres tankowania letniego LPG trwa od 1 kwietnia do 30 listopada, a okres zimowego LPG od 1 grudnia do 31 marca.


Zamiana na stacjach

Zmiana gazu LPG z zimowego na letni - następująca 1 kwietnia - nie odbywa się z dnia na dzień. Nie ma nawet takiej potrzeby, ponieważ gaz zimowy ma lepsze parametry (w zakresie prężności), niż te wymagane w okresie letnim. Inaczej jest przy przechodzeniu na gaz zimowy, następujące 1 grudnia. Tego dnia paliwo musi mieć już parametry wymagane zimą, zatem pierwsze dostawy zimowego autogazu odbywają się przed 1 grudnia - przypomina serwis gazeo.pl. Podsumowując, okres letni trwa od 1 kwietnia do 30 listopada, natomiast okres zimowy od 1 grudnia do 31 marca.


Dlaczego gaz zimowy jest droższy?

Już wiesz, który składnik dominuje w gazie zimowym - propan. Jest on generalnie droższy niż butan, który dominuje w gazie letnim. Stąd wyższa cena zimowego LPG (mówiąc skrótowo). Co więcej mieszanka gazu letniego jest bardziej wydajna (około 6% bardziej kaloryczna), niż gazu zimowego. Dlatego na gazie letnim zużycie paliwa powinno być niższe.


LPG zależne od klimatu

Co ciekawe, w różnych krajach stosowane są inne mieszanki LPG. I tak w krajach południowych o ciepłym klimacie, zwiększa się zawartość butanu (by zmniejszyć prężność par). Analogicznie w krajach z klimatem zimnym w składzie autogazu przeważa propan.


Zainteresowany tematem LPG? Sprawdź nasze pozostałe wpisy:


---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis na blogu ;-)! 

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć