Blog

Dlaczego LPG jest tańsze od benzyny i ropy?

LPG jest popularnym na całym świecie paliwem silnikowym stosowanym do zasilania samochodów. Jego niewątpliwą zaletą jest niska cena i aspekt ekologiczny tak istotny w dzisiejszych czasach. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić, dlaczego LPG jest tańsze od benzyny i ropy.

optimagas optimagas optimagas optimagas

Pojazdy jeżdżące na autogazie emitują do atmosfery o wiele mniej szkodliwych spalin, więc są przyjazne dla naszego środowiska naturalnego. Autogaz wytwarza o 50% mniej tlenku węgla, o 40% mniej węglowodorów i 35% mniej tlenków azotu. Spalanie autogazu praktycznie nie generuje cząsteczek stałych i sadzy, a emisja NOx jest o 96% niższa niż w przypadku diesla. Właściciele samochodów z instalacją LPG tankując swoje auta na stacjach benzynowych, płacą znacznie mniej za paliwo od posiadaczy pojazdów zasilanych benzyna czy ropą. Dlaczego różnica między tymi paliwami jest tak duża?

1. LPG jako „produkt uboczny”

Jak powstaje autogaz? LPG, czyli Liquified Petroleum Gas (gaz płynny) jest mieszaniną propanu i butanu. LPG pochodzi z dwóch źródeł: 60% jest pozyskiwane podczas wydobywania gazu ziemnego i ropy naftowej z ziemi, a pozostałe 40% jest wytwarzane w procesie rafinacji ropy naftowej. Propan i butan są frakcjami wydzielanymi z pokładów ropy naftowej i gazu ziemnego, więc ich wydobycie i przygotowanie do użytku jest znacznie łatwiejszym i tańszym procesem. W czasie wydobywania gazu ziemnego i ropy naftowej z głębi ziemi, zostaje wyodrębniona mieszanka kilku różnych gazów oraz cieczy. LPG stanowi zazwyczaj około 5% objętości tej mieszanki. Gazy tworzące LPG są nieco cięższe od reszty i dlatego dość łatwo zostają oddzielone. LPG jest zatem naturalnie występującym „produktem ubocznym”. Zanim ludzie nauczyli się go wykorzystywać jako efektywne źródło energii, był on niszczony przez odpowietrzanie albo wypalanie niepotrzebnego gazu. Takie postępowanie było jawnym marnotrawstwem ;-).


optimagas

Fot. 1 - LPG jest naturalnie występującym „produktem ubocznym”, wytwarzanym w procesie rafinacji ropy naftowej. (fot. polska2041.pl)


2. Podatki, podatki, podatki...


optimagas


Drugą częścią odpowiedzi jest fakt, że paliwo LPG jest obciążone o wiele mniejszymi podatkami. Niska cena autogazu wynika z prawie 3 razy mniejszego opodatkowania, w porównaniu do benzyny. Gdyby LPG podlegało pod podobne podatki, jak w przypadku benzyny i oleju napędowego, kwestia oszczędności i opłacalności jazdy na autogazie byłaby dyskusyjna. 

Poziom ceny detalicznej autogazu określają w dużym stopniu obciążenia podatkowe, które w 2019 r. wynosiły:

• podatek akcyzowy - 670 PLN/t,

• opłata paliwowa – 164,61 PLN/t,

• opłata zapasowa – 99 PLN/t,

• podatek VAT – 23%.


Podatek akcyzowy, opłata zapasowa i opłata paliwowa są podatkami kwotowymi
- ich udział w ostatecznej cenie detalicznej rośnie przy założeniu niezmienności ich kwot oraz w przypadku tendencji spadkowej cen netto produktu. Podatek VAT jest naliczany procentowo od ceny netto powiększonej o wyżej wymienione podatki. Stawka podatku VAT w Polsce jest jedną z najwyższych w UE. Dla przykładu we Włoszech podatek VAT wynosi 22% , we Francji 20%, a w Niemczech 19%.

Fot. 2 - Niska cena autogazu wynika z prawie 3 razy mniejszego opodatkowania, w porównaniu do benzyny. Gdyby LPG podlegało pod podobne podatki, jak w przypadku benzyny i oleju napędowego, kwestia oszczędności i opłacalności jazdy na autogazie byłaby dyskusyjna


Czy LPG nadal się opłaca? Sprawdzamy

Za litr autogazu zapłacimy około połowę mniej od litra benzyny. Paliwo LPG sukcesywnie tanieje, szybciej niż klasyczne paliwa silnikowe - benzyna i olej napędowy. W czasie gdy autogaz staniał o 19 gr, benzyna potaniała tylko o 7 gr (dane z okresu od 19.12.2019 do 26.02.2020). Dotychczasowe trendy pokazują, że różnica w cenach obu paliw może zwiększyć się jeszcze bardziej, oczywiście na korzyść LPG. Obecnie różnica cenowa między LPG, a PB wynosi 2 zł i 67 gr (dane z 28.02.2020). Dzięki temu autogaz nadal pozostaje o wiele bardziej atrakcyjnym paliwem niż PB. Co więcej - nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić 😊…


Realne korzyści LPG

Odkąd nauczyliśmy się wykorzystywać ten gaz w roli paliwa, jego zastosowanie jest ekonomicznie uzasadnione i niesie ze sobą realne korzyści. Kierowca, który zdecyduje się na montaż instalacji LPG w swoim aucie, szybko odczuje pozytywne skutki finansowe swojej decyzji. Dzięki instalacji LPG można zaoszczędzić nawet do kilkunastu złotych na każde sto przejechanych kilometrów.


Jeśli nadal nie wiesz, czy montaż instalacji LPG jest dla Ciebie, skorzystaj z kalkulatora oszczędności LPG i sprawdź nasze pozostałe wpisy:

---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis na blogu ;-)! 

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć