Blog

Jak prawidłowo zamontować instalację LPG? Jak wybrać wtryskiwacze gazowe?

Oszczędności przy wyborze komponentów instalacji LPG, mogą przynieść opłakane skutki. Często przy etapie montażu, decydujemy się na tańsze warianty instalacji. To wielki BŁĄD, który może przynieść opłakane skutki już po kilku tysiącach przejechanych na gazie kilometrów. W tym wpisie podpowiemy, co jest istotne przy montażu instalacji LPG i na co zwrócić uwagę przy wyborze wtryskiwaczy gazowych.

optimagas optimagas optimagas  optimagas optimagas


Montaż instalacji gazowej pozwala na znaczne oszczędności na kosztach paliwa. Wydatek poniesiony na zasilanie gazem zwróci się tym prędzej, im większe odległości będziemy pokonywać naszym autem. Możliwość cieszenia się niższymi kwotami przeznaczanymi na eksploatację samochodu zależy jednak od tego, czy właściwie wybierzemy producenta montowanych komponentów. Liczy się także to, czy założenie instalacji LPG i jej regulację zlecimy sprawdzonemu warsztatowi specjalizującemu się w LPG.

Przygotowanie do montażu instalacji LPG

Montaż instalacji autogazu ZAWSZE powinien być wykonywany przez przeszkolonego instalatora w dobrze wyposażonym warsztacie. Niech nie zwiedzie Cię niższa cena usług u niesprawdzonego gazownika. Niedoświadczeni mechanicy często nie potrafią dobrać odpowiednich części lub upierają się na tańsze zamienniki. Z LPG jest jak ze wszystkim. Lepiej zapłacić więcej i mieć sprawdzoną, poprawnie założoną instalację, ciesząc się bezawaryjną jazdą, niż wydawać na poprawki świeżo zamontowanego systemu. Przed przystąpieniem do pracy auto, w którym ma być założony gaz, musi przejść weryfikację stanu technicznego i sprawnego działania wszystkich podzespołów jednostki napędowej. Wybrana instalacja powinna być dokładnie dopasowana do typu pojazdu, zamontowanego w nim silnika i przede wszystkim - do oczekiwań przyszłego użytkownika ;-)!

Montażysta (wspólnie z klientem) dobiera lokalizację i rodzaj zbiornika gazu, umieszczenie centralki oraz zaworu tankowania. Zbiornik najczęściej montuje się w miejscu koła zapasowego, w przestrzeni bagażowej lub podwieszany pod autem. Wygodnym i estetycznym miejscem dla zaworu tankowania jest wlew paliwa (pod klapką), dzięki czemu użytkownik zyskuje do niego bardzo łatwy dostęp (wlew gazu w zderzaku to już na szczęście przeszłość ;-)). Umiejscowienie centralki (przełącznika gaz/benzyna) jest sprawa bardzo indywidualną. Montujemy ją wszędzie tam gdzie chce klient i gdzie znajdzie się miejsce, pamiętając o tym, by wyglądało to estetycznie, schludnie i było praktyczne.

Teraz krótko o podzespołach. Podczas instalacji systemu LPG w aucie zakłada się przewody doprowadzające paliwo (tzw. magistrale gazu), które transportują paliwo ze zbiornika do reszty podzespołów. W komorze silnika montujemy reduktor, który zmienia stan gazu z płynnego w lotny i pilnuje prawidłowego ciśnienia. Ważnymi elementami łączącymi się z reduktorem są filtry. Tuż przed reduktorem znajduje się filtr fazy ciekłej, a za reduktorem filtr fazy lotnej. Kolejnym elementem instalacji są wtryskiwacze gazowe. Za co odpowiadają i dlaczego są mega ważne, dowiesz się czytając dalej. Finał - pracą całej instalacji zarządza specjalny sterownik, którego głównym zadaniem jest dobieranie prawidłowej ilości gazu, który trafia do silnika.

Szerzej o elementach instalacji LPG, schematy, opisy i ciekawostki we wpisie: Sekwencyjny wtrysk autogazu - IV generacja instalacji LPG.

Zobacz katalog produktów podzespołów instalacji LPG: katalog produktów LPG firmy ALEX.

Zasady prawidłowego montażu komponentów instalacji LPG

 1. Całość instalacji po podniesieniu maski musi być rozmieszczona prawidłowo, uporządkowanie i stabilnie. Wszystkie przewody są zamontowane estetycznie, bez bałaganu i plątaniny kabli, nie mogą luźno zwisać.

 2. Sterownik powinien być zamontowany złączem (gniazdkiem) do dołu. Taka pozycja zapobiegnie dostawaniu się wilgoci do środka komputera.

 3. Wtryskiwacze gazowe montuje się w pozycji jak najbardziej zbliżonej do pionu. Max. kąt odchylenia od pionu to 90°. Ilość i rodzaj wtryskiwaczy musi być odpowiednio dostosowana do mocy obsługiwanego silnika. Jeśli wtryski będą źle dobrane, jednostka będzie dostawała paliwo, ale np. w złym momencie. Objawi się to szarpaniem i spadkiem mocy.

 4. Filtr fazy lotnej montuje się komorą odstojnikową do dołu (czyli pokrywką do góry). Max. kąt odchylenia od pionu to 20°. Taka pozycja zapewnia skuteczną zamianę paliwa z ze stanu ciekłego w gazowy oraz odwirowywanie nieczystości z LPG.

 5. Reduktor montuje się w pozycji jak najbardziej zbliżonej do pionu, tzn. linia, którą wyznacza cewka zaworu gazowego, była jak najmniej odchylona od pionu. Max. kąt odchylenia od pionu to 45°. Minimalny odstęp reduktora od kolektora wydechowego wynosi 20 cm. Model reduktora musi być odpowiednio przystosowany i dobrany do pojemności i mocy silnika. Skutkiem może być osłabienie jednostki, która będzie dostawała zbyt mało paliwa.

 6. Elektrozawór przy zbiorniku gazu (w wielozaworze), montuje się tak by był łatwo dostępny. W przypadku zbiornika toroidalnego - montuje się go na górze, a w przypadku zbiornika walcowatego - zorientowanego w kierunku otworu bagażnika. 

 7. Elektrozawór przy reduktorze powinien znajdować się jak najbliżej parownika. Zazwyczaj elektrozawór jest już zespolony.

Wtryskiwacz gazowy

Fot. 1 - Dobrze zamontowana instalacja po podniesieniu maski powinna wyglądać właśnie tak. Wszystko zamontowano schludnie, bez bałaganu i plątaniny kabli. AudiA4 B6 z 4-cylindrowym silnikiem 1.8T BEX 190KM. Na życzenie klienta, instalację dobrano "z zapasem mocy" - w planach tuning na 300KM 🔥! Zamontowano sterownik OPTIMA nano, wtryskiwacze Barracuda 130nl zasilane z dwóch stron, 2x filtr Ultra360°, reduktor Magic Jet Power, mapsensor PTS-01, dyskretną centralkę OPTIMA, duży zbiornik 63L i wlew umieszczony pod klapką paliwa. Do zasilania parownika wykorzystano wielozawór ekstra oraz miedź FI8. Auto zostało wystrojone na korekty oraz współczynnik lambda, przy użyciu oprogramowania VCDS. Instalację zamontowano w firmowym warsztacie ALEX w Kleosinie, a jej koszt wyniósł 3050 zł.

Wtryskiwacze "robią całą robotę"

Wtryskiwacze LPG są najważniejszym (zaraz po sterowniku) elementem samochodowej instalacji gazowej. To one precyzyjnie dawkują paliwo, jakie przedostaje się do komory spalania oraz zamykają jego przepływ, gdy silnik nie pracuje. A odpowiednia ilość paliwa bezpośrednio wpływa na trwałość silnika, jego kulturę pracy, zużycie paliwa i emisję zanieczyszczeń. Dlatego słabej jakości wtryskiwacze gazowe, będą powodować wszechobecne problemy. Nie warto oszczędzać na tym podzespole ;-)


Jak dobrać odpowiednie wtryskiwacze LPG?

Producenci oferują wiele modelów wtryskiwaczy, których cena może różnić się nawet o 1000 zł. Kwota zakupu kompletu 4-ech tanich wtryskiwaczy często jest taka sama jak pojedynczej, ale porządnej sztuki. Ceny wtryskiwaczy są uzasadnione i zależą od kluczowych parametrów produktu, takich jak:

 • precyzyjność - w dawkowaniu paliwa i kulturze pracy podzespołu

 • wydajność - maksymalny wydatek przy ciśnieniu 1,0 bar [Nl/min]

 • szybkość - czasy otwarcia i zamknięcia [ms] - powinny się one otwierać się możliwie jak najszybciej po podaniu napięcia i zamykać jak najszybciej po jego zaniku.

 • trwałość - powtarzalność działania [żywotność cykli]

 • temperaturą pracy [°C].

Doboru wtryskiwaczy dokonujemy przede wszystkim na podstawie mocy silnika. Dzielimy ją przez ilość cylindrów, uzyskując wymaganą moc na jeden cylinder. Dzięki temu możemy wstępnie określić liczbę wtryskiwaczy LPG

Instalacja LPG

Fot. 2 - Wtryskiwacze gazowe montuje się w pozycji jak najbardziej zbliżonej do pionu. Max. kąt odchylenia od pionu to 90°. Ilość i rodzaj wtryskiwaczy musi być odpowiednio dostosowana do mocy obsługiwanego silnika. Jeśli wtryski będą źle dobrane, jednostka będzie dostawała paliwo, ale np. w złym momencie. Objawi się to szarpaniem i spadkiem mocy. Na zdjęciu kultowe wtryskiwacze Barracuda produkowane przez polską firmę ALEX.

Właściwy montaż wtryskiwaczy

Jednym z kluczowych zagadnień przy instalacji LPG jest właściwy montaż wtryskiwaczy. O ogólnych zasadach montażu napisaliśmy już wyżej. Ponadto, niezależnie od tego czy są one montowane na listwie czy pojedynczo, powinny znajdować się możliwie blisko wtrysków paliwa. W przypadku listwy trzeba tak dobrać jej położenie, by przewody były krótkie, a ich długość jednakowa. Wtryskiwacze LPG muszą być zamocowane sztywno i nieruchomo, tak by nie mogły się przemieszczać. Przypominamy znów o pozycji jak najbardziej zbliżonej do pionu. Max. kąt odchylenia od pionu to 90°. W razie, gdy są założone inaczej, zwiększa się ryzyko szybszego osadzania się na nich zanieczyszczeń.


Po założeniu wszystkich elementów instalacji LPG włącznie ze sterowaniem umieszczonym w kabinie, instalacja musi być odpowiednio ustawiona i skalibrowana. Sam montaż to nie wszystko, pamiętaj o właściwym serwisie instalacji LPG, by służyła długo i bezawaryjnie. Jak wygląda serwisowanie instalacji? Sprawdź wpis:


Zobacz nasze pozostałe wpisy:


---

Napisz do nas - jesteśmy do Twojej dyspozycji

O czymś zapomnieliśmy? Jeśli masz jakiekolwiek pytania/wątpliwości/zagadnienia dotyczące szeroko rozumianego tematu LPG - napisz do nas! Z chęcią pomożemy, rozwiejemy wątpliwości, a może i opublikujemy nowy wpis na blogu ;-)! 

kontakt: marketing@autogas-alex.com

Wróć